Dívka propadla démonu anorexie a vážila žalostných 25 kilogramů. Pak se její život změnil

Brittany se dostala na váhu 25 kilogramů
Brittany se dostala na váhu 25 kilogramů
Foto: Profimedia.cz

Poruchy příjmu potravy jsou celosvětově velmi řešeným tématem a objevuje se čím dál více pacientů s touto diagnózou. Anorexie dovedla na hranici mezi životem a smrtí Brittany Burgunder z Kalifornie, která se v nejhorším období nemoci dostala na váhu, která ukazovala kritických 25 kilogramů. Lékaři už nevěřili v zázrak a rodiče připravovali na to, že jejich dcera nemá naději na život.

Dramatický příběh 32leté Brittany Burgunder začal v její pubertě, kdy byla jako třináctiletá dívka obětí šikany ve škole. Trpěla depresemi, doléhala na ni samota a propadala pocitům zoufalství. Navíc se u ní projevila Obsedantně kompulzivní porucha (tzv. OCD), která její stavy ještě zhoršovala.

"Než jsem si uvědomila, že jsem do toho spadla, neustále jsem počítala kalorie a nadměrně cvičila. Kvůli odmítání mých vrstevníků a tlaku nerealistických standardů jsem ztrácela zdravý úsudek. Moji rodiče si brzy uvědomili, že něco není v pořádku, ale podpořili mě v tom, abych šla na vysokou v naději, že to bude přesně to, co potřebuju. Jenže moje porucha příjmu potravy se zhoršila," popsala Brittany Burgunder nejhorší životní období, kdy ji nemoc zcela pohltila, jak cituje New York Post.

Brittany začala obelhávat své okolí a založila si členství hned ve třech posilovnách, aby mohla enormně cvičit, aniž by se setkávala několikrát za den se stejnými lidmi a vzbuzovala jakékoli podezření. Nastavila si velmi drastickou rutinu, kdy se po celý den trápila hlady a v noci potají jedla. Dokonce dokázala uprostřed noci chodit po koleji jen proto, aby spálila nežádoucí kalorie. Jenže tento životní styl přinesl brzy nepřehlédnutelné následky a vážné zdravotní komplikace.

Dívka musela být hospitalizována v nemocnici, kde lékaři řešili její života ohrožující podváhu, kdy její hmotnost klesla na neuvěřitelných 25 kilogramů. Dopady anorexie, kterou jí lékaři diagnostikovali, přispěly k tomu, že jí zdravotníci nedávali příliš šance na to, že přežije. Rodiče Susan a Lee Burgunderovi připravovali na nejhorší a Brittany měla jen mizivé naděje. Téměř jí selhala játra, musela dostat krevní transfúzi a přišla o většinu vlasů. Její přežití se rovnalo zázraku, který se však stal.

Diagnostikované anorektičce byla nastavena léčba, kterou ovšem dlouhodobě porušovala a když nabrala přes 12 kilogramů, z nemocnice ji propustili. Ale doma poruchy příjmu nedokázala zvládnout vlastními silami. Odpírání jídla z minulosti zapříčinilo, že si Brittany zruinovala zdraví a v domácích podmínkách se anorexie přeměnila na druhý opačný extrém. Dívka začala nekontrolované jíst a všechno, čemu se tak vyhýbala, si najednou dopřávala v nehlídaném množství. "Za 12 měsíců jsem se dostala na váhu 95 kilogramů," přiznala a uvedla, že v době nabírání hmotnosti snědla mezi 12 až 20 tisíci kalorií denně, napsal Daily Mail.

Trvalo tři roky, než si dokázala uvědomit, že se znovu žene do obrovského problému. Byla stálou pacientkou centra pro léčbu poruch příjmu potravy a nakonec se její nepříznivý zdravotní stav podařilo zvrátit a začala se zlepšovat. Svůj život zaměřila jiným směrem – milovala jízdu na koni, tenis a nastavila si mysl na užívání si těch hezkých životních chvil a drahocenného času. Zahájila také studium na Kalifornské státní univerzitě v oboru psychologie. Váha začala klesat i díky tomu, že si dokázala konečně nastavit psychiku a soustředit se na zájmy, které jí přinášely radost.

Její hmotnost se stabilizovala na normálních číslech a tělo i mysl prošly zásadní proměnou a rekonvalescencí. Brittany si uvědomila, co je pro ni v životě skutečně důležité a začala se věnovat tomu, v co věřila.

"Přežila jsem a chci ostatním ukázat, že mohou i oni. Chci se podělit o své životní zkušenosti. I kdybych tím pomohla jen jediné osobě, stojí to za to," cituje Daily Mail Brittany Burgunder, která v současnosti působí jako certifikovaná profesionální trenérka a je mimo jiné také autorkou biografie s názvem Safety in Numbers: From 56 to 221 Pounds, My Battle with Eating Disorders, která byla publikována v roce 2016.

Sláva s sebou nese i nežádoucí pozornost médií a řadu hvězd dokázala dostat až na samé dno...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu