Dlouhodobá nezaměstnanost se netýká jen Mariána z Výměny manželek. Sociolog popsal, jak lidé bez práce uvažují

Marián z Výměny manželek
Marián z Výměny manželek
Foto: Se svolením TV Nova
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2024

Středeční Výměna manželek poukázala na problém dlouhodobé nezaměstnanosti - tedy na to, jak lze fungovat, aniž by lidé museli chodit do práce. Pětadvacetiletý Marián, který viděl příčinu svého neúspěšného hledání zaměstnání především v tom, že je Rom, se zároveň odmítal za prací přestěhovat. Již několik let jeho rodina pobírá sociální dávky, díky kterým si měsíčně přijde na 27 tisíc. To samozřejmě šokovalo pracující lid, který si takové fungování nedokáže ani představit. Pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář o jevu dlouhodobé nezaměstnanosti promluvil.

České republice se vysoká nezaměstnanost již řadu let vyhýbá. V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR třetí nejnižší v rámci celé Evropské unie. I přesto se najdou jedinci, kteří mají s hledáním zaměstnání dlouhodobý problém.

O takovém jevu, kdy se člověk stane závislý na sociálních dávkách a takový stav mu víceméně vyhovuje, promluvil pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář. Redakce ŽvČ se ho dotázala, jestli je několikaletá nezaměstnanost běžný jev a zda se dá napravit.

"Problém je v tom, že skutečně existuje řada lidí, i rodin, které žijí tímto způsobem a postupně ztrácejí pracovní návyky. To znamená, že po nějaké době už nespojují peníze s prací a nedovedou si představit, že by pro jejich získání museli vytvářet nějaký výkon. Je to velmi nešťastné, ale je to v každém systému, mimochodem navrhovaná reforma současného se toto pokouší ovlivnit návrhem na povinné veřejně prospěšné práce žadatelů," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Účastník nejnovější epizody Výměny manželek Marián hledal příčinu, proč je bez práce, hlavně ve svém okolí. Nejenže je Rom, které prý nechtějí v lokalitě, kde s rodinou žije, firmy zaměstnávat, ale také nebyl ochotný se za prací přestěhovat.

Mariánova partnerka Petra prozradila, že veškeré dávky, které pobírá, dohromady dají zhruba 27 tisíc měsíčně. Dle jejích slov jim nic nechybí a jejich dvě dcery ani zdaleka nestrádají. Marián proto ani nemá motivaci, proč by se měl nechat zaměstnat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.