Dlouhý Janek z filmu Ať žijí duchové popsal vztah k Leontýnce. Dnes se živí jako kadeřník

Herci Dana Vávrová a Jiří Procházka
Herci Dana Vávrová a Jiří Procházka
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 4. 2021

Rodinná komedie Ať žijí duchové režiséra Oldřicha Lipského baví diváky už od roku 1977. Kromě legend českého filmu Jiřího Sováka či Vlastimila Brodského se v pohádkovém příběhu objevila řada dětských herců. Dlouhého Janka ztvárnil Jiří Procházka (56). "Se Sovákem to děti měly trochu napnuté. S Danou Vávrovou jsme se po natáčení už nikdy nepotkali," prozradil pro ŽivotvČesku.cz představitel Dlouhého Janka.

Pohádkový příběh o tom, jak parta dětí ve spolupráci s rytířem Vilémem Brtníkem z Brtníku (Jiří Sovák) a jeho dcerou Leontýnkou opraví hrad, patří k oblíbeným rodinným komediím, které tuzemské televize zařazují do programu několikrát do roka.

Leontýnku, která se kvůli lásce vzdá nesmrtelnosti, ztvárnila tehdy devítiletá Dana Vávrová, která byla sestrou Hany Heřmánkové. Pohledná herečka odešla předčasně - ve věku pouhých 41 let podlehla zákeřné chorobě.

Zajímavostí je, že mezi dětskými herci se mihne také Tereza Brodská, kterou na natáčení vzal tatínek Vlastimil Brodský. Malá Terezka se ve filmu objeví na pár vteřin, když v samoobsluze hlásí, že ještě zbylo posledních pět pribiňáčků.

Výraznou roli Dlouhého Janka, kvůli kterému se Leontýnka stanou živou a skutečnou, má v komedii Jiří Procházka. Ten se nedostal na konzervatoř, ale s duchařským filmem přesto zůstal pořád lehce spojený.

"Pro dítě je velký zážitek, když se s takovými velikány setká. Vlastimil Brodský hrál takového hodného pána. Vzpomínám si, že ve filmu měl i dceru Terezku. Se Sovákem to bylo trošku napnuté, bylo o něm známo, že dětské herce moc nemusí. Opravdu se k nám choval odměřeně. Ale musím říct, že to byl zážitek s ním hrát. Měl za sebe dubléra na zkoušení a teprve když my jako děti to zvládly, tak přišel na scénu. Přišel a dal to na první dobrou, prostě opravdu velký herec," řekl Jiří Procházka pro ŽivotvČesku.cz o velikánech české kinematografie a také prozradil, co ho dnes živí.

"Dělám dámského kadeřníka. Stříhám příbuzné a rodinné známé, je to i mým velkým koníčkem. Dříve jsem hodně stříhal a méně dělal muziku, nyní je to obráceně - hlavně mě živí hudba a trošku stříhám," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že kapela často do repertoáru zařazuje i písně ze slavné komedie.

Jiří Procházka rád vzpomíná na natáčení s Danou Vávrovou. Její předčasných odchod ho velmi zasáhl. "Po natáčení jsme zůstali kamarádi. Mně bylo tehdy 13 let a jí bylo 9 let. Už jsme se po natáčení ale nikdy nesešli. Ona se brzy vdala do Německa, to bylo ještě za totality. Pak jsme se měli sejít, připravoval se muzikál, ale už k tomu bohužel nedošlo... Její smrt mě velmi zasáhla," řekl Jiří Procházka pro ŽivotvČesku.cz.

Kromě filmu Ať žijí duchové mohli diváci jeho herectví obdivovat také ve filmech Kondor léta vysoko či Velké tajemství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.