Dlouhý Janek z filmu Ať žijí duchové popsal, jak dnes žije. Děti pořád nemám, vrátila se ke mně přítelkyně, říká Jiří Procházka

Herci Dana Vávrová a Jiří Procházka
Herci Dana Vávrová a Jiří Procházka
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Rodinná komedie Ať žijí duchové, která měla premiéru v roce 1977, je dodnes velmi populární napříč generacemi. Zásluhu na tom má nepochybně i sympatický hlavní hrdina Dlouhý Janek, kterého ztvárnil Jiří Procházka (57). Ten vzpomíná pozitivně nejen na samotné natáčení, ale také na práci všech, kteří za filmem stáli. "Na Ať žijí duchové ujíždí už několikátá generace, protože tvůrcům se to fakt povedlo," řekl Jiří Procházka pro ŽivotvČesku.cz a prozradil, jak se mu dnes daří.

Jiří Procházka, přestože se dnes herectvím neživí, navždy zůstane v paměti i těch diváků, kteří dnes nejsou ještě ani dospělí. Jako Dlouhého Janka v hudební pohádce Ať žijí duchové si ho diváci zamilovávají už od roku 1977. Úspěch přisuzuje všem, kteří se filmu podíleli a vzpomíná na to, jak písně, které si i dnes leckdo prozpěvuje, byly nesmyslně zkritizovány.

"Na Ať žijí duchové ujíždí už několikátá generace, protože tvůrcům se to fakt povedlo. Co málokdo zmiňuje, že to byla filmová prvotina Jaroslava Uhlíře, který k tomu dělal muziku. Tenkrát to někdo hodně zkritizoval, že jsou to melodie nezpěvné a těžko zapamatovatelné. Přitom kamkoliv přijedu s kapelou, chtějí po nás hrát Hajný je lesa pán nebo Pramen zdraví z Posázaví," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Procházka, kterého dnes živí hlavně hudba.

Ve filmu je mnoho triků, které se na 70. léta skvěle povedly. "V té době vůbec nebyla počítačová animace a vše bylo dělané mechanicky. To vymýšlel pan Novotný, všichni mu říkali »Mulínek«, byl to velice šikovný pán. Hlavně vymyslet to bylo náročné, pak to zrealizovat, to už pro tvůrce asi tak těžké nebylo," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz filmový Dlouhý Janek, jak se tvůrci vypořádali se speciálními efekty.

Jiří Procházka nebyl za svůj život ani jednou ženatý, neznamená to ale, že je sám. Ještě v září nezadaný byl, nicméně situace se změnila. "Přítelkyně se ke mně vrátila, takže sám nejsem. Děti ale pořád nemám, to jsme za ten měsíc nestihli (směje se)," popsal populární dětský herec pro ŽivotvČesku.cz, jak se mu daří v osobním životě. Přestože v listopadu oslaví 58. narozeniny a zdravotní problémy mu některé sporty zcela nedovolují, čas tráví i pohybem.

"I přes můj pokročilý věk rád sportuji. Sice mi doktorka zakázala tenis kvůli páteři, ale občas si jdu jen tak rekreačně zaplácat. Co mám ale rád od mládí je lyžování, dokonce jsem lyžařský instruktor, učím prcky lyžovat. Doufám, že letos to vyjde, protože vloni jsem nebyl a předloni také ne. Celý život jsem chytal fotbal, i když nejsem moc velký, ale Ivo Viktor taky nebyl veliký, to byl jeden z nejlepších brankářů v Evropě. Byl to můj velký vzor," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Procházka, jak se udržuje v kondici.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.