Poslední slova patřila lidstvu. Jasnovidka Baba Vanga vyřkla na smrtelné posteli varování, které si nemohla vzít do hrobu

Umírání - Ilustrační snímek
Umírání – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 10. 2021

Některými byla považována za osobnost s mimořádnými okultními schopnostmi, jiní ji zase měli za ženu s bláznivou představivostí nebo lhářku. Bulharská věštkyně Baba Vanga (†85), vlastním jménem Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová, rozdělovala společnost na dva tábory. Přesto dokázala jako nevidomá předpovídat budoucí události a díky jejímu údajnému daru léčit k ní jezdili lidé s prosbou o pomoc i z velkých dálek. Svá poslední slova před smrtí vyřkla směrem k lidstvu, kterému zanechala vzkaz s jasným poselstvím.

Byla zpodobněním lidové věštkyně, která si získala věhlas. Baba Vanga měla přijít ke svému daru vidění budoucnosti ještě jako dítě, kdy jí při šílené bouři vítr vmetl špínu, písek a štěrk do očí a vážně poškodil její zrak. Od třinácti let se u ní začal výrazně zhoršovat a přesto, že podstoupila dvě operace, v 19 letech už pociťovala velké prohloubení slepoty, která nakonec trvale oslepla.

Ale říká se, že ztráta jednoho ze smyslů zostří jiné – probudila u ní nevídané schopnosti nahlížet na události, které se teprve mají stát. Navíc velmi inklinovala k bylinkářství a její léčitelství v průběhu pozdějších let vedlo k obrovskému zájmu těch, kteří už zlomili hůl nad tradiční západní medicínou. Jednou z jejích prvních předpovědí byl skon otce, který zemřel v den, kdy zmínila, že blízko něho cítí smrt. Obzvláště pak vynikala ve vyhledávání pohřešovaných osob, a i když nedokázala věštit každý den, její předpovědi byly v mnoha případech až děsivě přesné.

Léto roku 1996 bylo pro bulharskou jasnovidku a léčitelku osudné. Dne 3. srpna byla převezena do sofijské nemocnice, protože její zdravotní stav se výrazně zhoršil a vyžadoval lékařskou péči. Více jak týden strávila na nemocničním lůžku, odkud se bohužel už nevrátila. Na smrtelné posteli 11. srpna vyřkla svá poslední slova, která patřila lidstvu.

"Národ je zlý, národ je egoista, všichni kradou, lžou, zabíjejí… Stále říkám, že nahoře je někdo, kdo to všechno pozoruje. Bůh pozoruje! Kristus řekl: Já dávám, ale nestelu. Kdybyste věděli, co všechno mě trápí. Závidím vám, že nic nevidíte a nic neslyšíte… Mně závidí všichni, i nejbližší. A bez blízkých to nejde… A znovu opakuji! Nebuďte egoisty, nezáviďte si, nebuďte zlí! Buďte milí a milujte se," věnovala Baba Vanga svá slova z posledních sil na pozemském světě, jak uvádí kniha Proroctví jasnovidky Vangy od autorky Ženi Kostadinové.

Téhož dne v 10 hodin a 10 minut Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová naposledy vydechla. Zanechala za sebou nesmazatelnou stopu v podobě svých věšteb a lidí, kterým za svého života pomohla. Přesto zůstává kontroverzní mystičkou 20. století, která nepřestává být ani po letech opředena řadou tajemství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.