Do bazénů se děti v létě na čestné prohlášení už nedostanou. O výši úhrady za testy jednáme, říká ministerstvo

Pixabay
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 6. 2021

Děti ve věku 6 až 11 let se v současné době do bazénů dostanou na základě bezinfekčnosti - tedy pokud mají test, očkování nebo covid již prodělali. Využít mohou i čestné prohlášení, že test absolvovaly ve škole. Tato možnost ale o prázdninách nebude. "Od 30.6. bude i nadále možnost absolvovat preventivní vyšetření, o parametrech úhrady se stále jedná," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Výše popsaná pravidla o povinném dokládání bezinfekčnosti před návštěvou bazénu se netýkají dětí mladších 6 let.

"Výjimku z testování před vstupem do bazénu mají děti do 6 let věku," popsala stávající pravidla pro ŽivotvČesku.cz Gréta Rakašová z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

Dítě ve věku 6 – 11 let se v současné době do bazénu dostane také díky testům, které absolvuje ve škole. Čestným prohlášením musí zákonný zástupce doložit, že test nebyl starší 72 hodin.

"Momentálně je možné se prokázat průkazem bezinfekčnosti tzv. TON (test, očkování, prodělání onemocnění). Prokázat se čestným prohlášením lze pouze v případě testu prováděného v rámci pravidelného preventivního testování v zaměstnání nebo škole, resp. školském zařízení, kde je momentálně do data 30. 6. toto testování ve stanovené frekvenci povinné; v těchto případech je možné se též prokázat potvrzením o negativním výsledku testu vystaveným zaměstnavatelem nebo školou, resp. školským zařízením. Test prokazovaný tímto čestným prohlášením musela osoba absolvovat ne déle než před 72 hodinami před okamžikem, kdy tuto skutečnost prokazuje," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Od 1. července nebude možné děti testovat ve školských zařízeních a nebude tedy možné ani vystavovat čestné prohlášení, že takový test absolvovaly. Děti, které nemoc neprodělaly a nejsou očkované, tak budou muset před vstupem do bazénu mít potvrzení o testu z akreditované laboratoře. O parametrech úhrady za testy se podle ministerstva stále jedná.

Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory r...

"Čestné prohlášení se týká pouze specifického testování ve školách a firmách, protože je prováděno testem, který je určen pro sebetestování nebo povolený Ministerstvem zdravotnictví k použití laickou osobou. Není tedy prováděn poskytovatelem zdravotních služeb jako ostatní testy (POC antigenní testy nebo RT-PCR testy), u nichž vydává potvrzení poskytovatel zdravotních služeb, ev. jsou vystavovány ze systému ISIN formou certifikátu; obdobně to platí pro očkování a prodělání onemocnění, což musí opět potvrdit poskytovatel zdravotních služeb, očkování přitom lze doložit pouze vystaveným certifikátem. Tyto další doklady o bezinfekčnosti nelze čestným prohlášením nahradit. Pokud osoba zvolí možnost vlastního »​samotestu«, musí jej provést přímo na místě. Od 30. 6. bude i nadále možnost absolvovat preventivní vyšetření, o parametrech úhrady se stále jedná," popsala prázdninovou realitu pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu