Konec covidových zákazů: Na rozvolnění opatření nelze nahlížet s falešnými pocity vděčnosti, říká Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2021

Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Budou však platit kapacitní limity, návštěvníci budou muset mít testy, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19 . V klubech se nebude smět tančit. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) přistoupila, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS). "To, že tato vláda vydává opatření mimo právní rámec, ukazuje, že nemá pokoru před svými občany, které nutí dodržovat nelegální opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz ke zmírnění protiepidemických opatření opoziční politik Ivan Bartoš (41).

Ministr Vojtěch dnes uvedl, že z rychlejšího rozvolňování, které se nedělá z epidemiologických, ale z právních důvodů, není úplně šťastný. Sám by byl spíše pro otevření vnitřních prostor restaurací a dalších služeb až od 14. června, jak bylo dříve avizováno. Podle něj soud nedává prostor pro plošná opatření. Ministerstvo proti němu bude podávat ústavní stížnost.

"Od začátku epidemie koronaviru žádáme vládu o odůvodňování jejích opatření. Všechny její nařízení soudy odmítly právě na základě nekvalitně zpracovaného odůvodnění. Pokud vláda není schopná vysvětlit občanům a soudům, proč něco dělá, neměla by tak činit. V rámci pandemického zákona může pouze omezovat, například počet osob na ploše, nebo podmínit provoz zvýšenou hygienou. To, že tato vláda vydává opatření mimo právní rámec, ukazuje, že nemá pokoru před svými občany, které nutí dodržovat nelegální opatření. Na rozvolnění aktuálních opatření, která jsou nadále v tomto mimoprávním rámci, proto nelze nahlížet s falešnými pocity vděčnosti," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš svůj pohled na nadcházející plošné rozvolnění.

V restauracích bude nutné po pondělním otevření dodržovat předepsané rozestupy, nosit ochranu úst a nosu mimo konzumaci. U menších stolů budou moci sedět nejvýš čtyři hosté. Více než čtyři hosty budou moci restauratéři podle mimořádného opatření usadit u stolu s deseti a více místy. Mezi skupinami čtyř zákazníků, vyjma členů jedné domácnosti, budou muset být odstupy alespoň 1,5 metru. V podnicích není povolena produkce živé hudby a tanec. Především v případě ubytovacích zařízení je možné provozovat samoobslužný bufet, ale jen s nabídkou balených jednoporcových potravin a pokrmů určených k přímé konzumaci, nebo jako bufet s obsluhou. Restaurace budou podle Vojtěcha jediná zařízení, kde bude umožněno se prokázat samotestem. Ve všech ostatních bude platit jen test z oficiálního odběrového centra. Bezinfekčnost lze prokázat také certifikátem o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

Přestože se mohou otevřít diskotéky, nesmí se v nich podle opatření tancovat. Podle Vojtěcha je to z epidemického hlediska logické. Podle rozhodnutí NSS není přípustné činnost podniků zakázat tím, že ministerstvo stanoví takové podmínky, za nichž provoz nemůže fungovat. 

V bazénech a na koupalištích bude platit limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. V saunách, wellness nebo solných jeskyních bude smět být kapacita naplněna maximálně na 30 procent. V bazénech a koupalištích bude podle Vojtěcha nutná ochrana dýchacích cest jen při vstupu nebo v odpočinkových zónách, nikoliv ve vodě.

Kapacitní omezení jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy, která je přístupná veřejnosti, bude platit také v hernách a kasinech. Lidé budou mezi s sebou muset dodržovat odstupy alespoň dva metry. Nutná bude ochrana úst a nosu, ideálně respirátorem a prokázání bezinfekčnosti.

Zdravotníci dosud podali podle údajů ministerstva od loňského začátku vakcinace ke čtvrtku zhruba 5,033 milionu dávek vakcín proti covidu-19, tedy 47,04 na sto obyvatel. Česká republika v tomto ohledu v EU zaostává a hůře je na tom jen pět unijních zemí. Průměr EU je 52,09 dávky na sto lidí. Ve středu bylo podle aktualizovaných údajů očkováno 100.985 lidí, což je nejvíce od začátku očkování loni v prosinci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.