Do Česka míří tlaková níže Eugen. Dagmar Honsová upřesnila, co může způsobit a na co si dávat pozor

Meteoroložka Dagmar Honsová
Meteoroložka Dagmar Honsová
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

O víkendu začal květen. Přestože volné dny přinesly proměnlivé počasí, na prvního máje se lidé dočkali příjemných slunečních paprsků. Výhled na nový pracovní týden však není tak příznivý, protože přinese hodně změn a počasí bude vypadat jako na houpačce. Kvůli nárazům větru hrozí také zvýšené riziko nebezpečí. "Na většině území Česka bude zesilovat vítr, nárazy v nížinách budou dosahovat až 70 km/h. To už bychom neměli chodit například do parku nebo do lesa, protože hrozí lámání větví stromů a rozhodně bychom měli dávat pozor, pokud někam jedeme autem," upozornila meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Konec dubna a začátek května přinesly počasí, které ukázalo pravou tvář jara a teploty dosáhly až na 20 °C. Ale neděle byla hodně deštivá a přesto, že by se Česko mohlo dočkat další »dvacítky«, v rámci dešťových srážek to bude vypadat podobně jako o víkendu i v průběhu nového pracovního týdne. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) lze očekávat také četné přízemní mrazíky.

"Dnes k nám ještě proudí studený vzduch od severu, který sráží průměrné denní teploty o 5 °C v porovnání s dlouhodobým normálem. Dnešní maxima nepustí přes 13 °C, v odpoledních maximech bude 9 až 13 °C. Na severovýchodě území během dne očekáváme od vyšších poloh i srážky smíšené nebo sněhové. Bude polojasno až oblačno – vítr může v nárazech někde zesílit na 50 km/h, čímž bude snižována pocitová teplota," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v úterý dojde k výrazné změně.

"Počasí u nás začne ovlivňovat frontální systém od severozápadu – bude spojený s hlubokou tlakovou níží pojmenovanou Eugen, která bude nad Dánskem. Na většině území Česka bude zesilovat vítr, nárazy v nížinách budou dosahovat až 70 km/h. To už bychom neměli chodit například do parku nebo do lesa, protože hrozí lámání větví stromů a rozhodně bychom měli dávat pozor, pokud někam jedeme autem. Vítr už může být při řízení citelný, proto je nutné přizpůsobit jízdu," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Podle jejích slov přinese frontální systém obrovské teplotní rozdíly. "Zatímco na západě republiky to budou teploty 10 °C a budou kulminovat kolem 11. hodiny dopolední a pak půjdou dolů, tak na Moravě a ve Slezsku v jižní části naměříme až 19 °C, než se tam fronta dostane. Deštníky ale rozhodně s sebou, protože během dne bude postupně pršet od severozápadu na většině území," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.