Do důchodu v 68: V Senátu může člověk spát do stovky, řada povolání ale pro seniory není, zlobí se Zuzana Bubílková

Zuzana Bubílková
Zuzana Bubílková
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2023

Moderátorka a publicistka Zuzana Bubílková (70) se již roky věnuje politické satiře, a přestože jde již o dámu, která má svůj věk, stále je velmi aktivní. Pro ŽivotvČesku.cz nyní prozradila, co si myslí o projednávané změně zákona, podle které by Češi nově odcházeli do penze až v 68 letech. "Je to jen velká bezradnost," myslí si známá glosátorka politického dění v Česku.

Důchodová reforma je v české politice věčným tématem, o kterém se mluví již roky. V současnosti vláda zvažuje, že by se nově věk odchodu do penze ze současných 65 let zvýšil na 68 let. Tato možnost má pochopitelně jak své zastánce, tak odpůrce, kteří argumentují zejména zdravotním stavem zaměstnanců v seniorském věku.

Pro ŽivotvČesku.cz o ožehavém tématu promluvila Zuzana Bubílková, která českou politickou scénu jako její komentátorka a satirička sleduje již desítky let.

"Nemohu to samozřejmě posuzovat podle sebe, protože mě mohou vyvézt na jeviště klidně v devadesáti a já tam něco řeknu. Kolik ale je takových povolání, která mohou vykonávat i starší lidé? Nebudou moci pracovat ani nikde vsedě na úřadech, protože tam nebudou zvládat digitalizaci. Možná někde na vrátnici, ale tam ti důchodci akorát usnou. Nemluvě o tom, že dneska i padesátník má mnohdy problém sehnat zaměstnání," řekla Zuzana Bubílková pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se domnívá, že lidé, kterých se změna týká, podle jejího názoru nakonec skončí v předčasném důchodu.

"Tím si ale vůbec nepomůžeme. Když totiž budou v předčasné penzi nebo pobírat sociální dávky, bude to stát mnohem víc. Navíc už se mluví také o omezení těch předčasných důchodů. Kdo ví, možná to ministr zdravotnictví vyřeší snížením doby dožití," uvedla s humorem sobě vlastním oblíbená komička.

Podle zjištění České televize z materiálu ministerstva práce a sociálních věcí dohodnutého na koaliční radě minulý měsíc dnešní padesátníci půjdou do důchodu v 66 letech. Čtyřicátníci budou mít nárok na důchod v 67 letech a lidé staří 34 let a méně půjdou do penze v 68 letech. V současnosti je věk pro odchod do penze pro muže a bezdětné ženy 64 let.

Očekávaná úspora při zvýšení důchodového věku do roku 2060 o dva roky se podle materiálu MPSV a výpočtu ČT pohybuje okolo jednoho procenta HDP, tedy 73 miliard Kč, u zvýšení o tři roky je to 1,5 procenta, tedy 109,5 miliardy Kč. V roce 2030 se má věk pro odchod do důchodu zastavit na 65 letech. Změny se nedotknou těch, kterým je nyní 57 a více.

"Myslím, že by se mělo najít nějaké jiné řešení. O důchodové reformě už jsem točila kdysi s Jindřichem Vodičkou (70), to byl myslím rok 1992. Takže vidíte, že za tu dobu jsme se vlastně nikam neposunuli a to téma řešíme stále. Je to jen velká bezradnost. Například v Senátu člověk může přece jen klidně spát až do stovky, v jiných zaměstnáních ale těžko," připomněla Zuzana Bubílková ministra práce a sociálních věcí za ODS, který byl ve funkci v letech 1992 až 1997.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.