Reklama:

ŽvČ: Do kterých zemí na dovolenou? Roman Prymula prozradil, kam je nejlepší vycestovat k moři. Doporučil i Itálii

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2020

V současné době je reálný seznam zemí, do kterých lze z České republiky vycestovat, mnohem skromnější, než na první pohled vyplývá z mapky takzvaných bezpečných zemí. Přesto se najdou oblíbené destinace, do kterých bez obav vycestovat. Pro Život v Česku to uvedl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

Reklama:

Řada Čechů přemýšlí, zda zvolit cestu k moři či zůstat letos v tuzemsku a užít si dovolenou v některých krásných lokalitách, které Česko nabízí. Podle současných průzkumů je do zahraničí rozhodnuta vycestovat necelá polovina Čechů.

Reklama:

Roman Prymula pro ŽvČ upřesnil, kde v současnosti hrozí nejmenší riziko nákazy koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19.

"Je tu řada zemí, které mají lepší situaci, než je momentálně v Česku. Tedy bez obav lze vycestovat do zemí jako je Rakousko, Slovensko, Chorvatsko či Slovinko. To jsou země, kde není problém v souvislosti s koronavirem. Podobně to je v Řecku," uvedl uznávaný epidemiolog pro Život v Česku.

Nedoporučuje ale vycestovat do sousedního Polska. Z něj má mírné obavy. "Počty nakažených tam čas od času vyskočí a pokud bychom nehovořili o celém území Polska, tak Slezsko je pro mě rizikovější než řada okolních zemí," varuje Prymula.

Doporučil i Itálii

I když v Itálii ještě před několika týdny byl poměrně vysoký nárůst nakažených COVIDEM-19, na počet obyvatel se podařilo epidemii nového koronaviru utlumit, a to výrazně.

"Německo nápor zvládlo a možná pro někoho překvapivě i Itálie. Když se podíváme na jejich data, tak jsou slibnější než data v jiných zemích v tom smyslu, že tam několik týdnů to jde dolů. A i když jsou v tuto chvíli na nějakých denních přírůstcích okolo 350 nakažených za den, tak když vezme skutečnost, že Italů je nějakých 82 milionů a vydělíme to v tomto poměru, tak vlastně Itálie je na tom lépe než Česko. Takže Itálie není problém, oproti tomu Francie ano. Určitě bych teď nedoporučil Británii a Švédsko," dodal Roman Prymula.

V současnosti epidemiologický stav v zemích, do kterých lze vycestovat, označuje takzvaný semafor. Země jsou rozdělené do tří kategorií, jež značí nízké, střední a vysoké riziko.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: