ŽvČ: Imunita po koronaviru je na půl roku, Hamáčka jsem nepožádal, aby mě spojoval s postem ministra, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2020

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví a nově vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula poskytl exkluzivní rozhovor pro portál Život v Česku. V něm promluvil nejen o tom, že vir do konce roku nezmizí, jak odhadují někteří odborníci. Ale netajil se tím, že plošné sundání roušek je téma k diskuzi. Přinášíme pokračování rozhovoru, v němž se Prymula vyjádřil i o ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

Život v Česku Jak dlouho vydrží imunita poté, co člověk onemocní koronavirem? Mluví se o tom, že v horizontu dvou, tří let vymizí...

To bude ještě mnohem dříve, protože zkušenosti, které jsou teď, tak ukazují, že to je imunita klasická po respiračním viru obecně a v těchto případech imunita mizí někde okolo šesti měsíců až dvěma roky.

Život v Česku Co vás osobně pandemie koronaviru naučila?

Řadu věcí. Změnil jsem zásadně své životní návyky, které musím vrátit zase zpátky. Takže více pohybu. Je to otázka i poznání řady lidí, to znamená, když tady byla nějaká hrozba, tak se opouzdřili, schovali se, nemluvili. A když se zdá, že přichází fáze vítězství, tak vystupují, všichni jsou chytří, vědí, jak se to mělo řešit, takových zkušeností je celá řada.

Hamáčka jsem nepožádal

Život v Česku Pan Hamáček o vás řekl, že si vás dokáže představit na postu ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha. Co říkáte na jeho slova?

Já si toho určitě vážím. Někdo někde prezentoval, že jsem ho požádal, aby to řekl. Tak já jsem ho určitě nepožádal, nezasahuji do těchto věcí. Slov ministra Hamáčka si vážím, protože je to člověk, který v mé blízkosti pohyboval po tu dobu koronové krize poměrně intenzivně a dokázali jsme se na řadě věcí shodnout.

První část rozhovoru s epidemiologem Roman Prymulou najdete ZDE: ŽvČ: Je na místě zrušit opatření kvůli rouškám. Nedovedu si ale představit, že by virus do Vánoc zmizel, říká Roman Prymula

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.