ŽvČ: Je na místě zrušit opatření kvůli rouškám. Nedovedu si ale představit, že by virus do Vánoc zmizel, říká Roman Prymula

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula se v rozhovoru pro Život v Česku netají spokojeností, že epidemii se podařilo dostat v Česku pod kontrolu. Sám si umí představit zcela zrušit roušky, držet je ale už jen v MHD a rizikových místech. Zároveň nevěří tomu, že by virus zmizel z populace do Vánoc, jak se nedávno vyjádřila viroložka Soňa Peková.

Život v Česku Došlo k řadě rozvolnění opatření v souvislosti s nákazou koronaviru, přesto dlouhodobě nedochází k nárůstů hodnot a počty nakažených se drží pod stovkou. Čím si to vysvětlujete?

Je pravda, že v populaci je nízká nálož a jsme rádi, že epidemie je v tuto chvíli pod kontrolou. V současnosti evidujeme málo případů a jde o ohniska, kterým je třeba Karviná. Situace je poměrně příznivá a podařilo se to utlumit.

Život v Česku Ve společnosti je poměrně velká nevůle ohledně roušek. A málokdo už zbylá opatření dodržuje. Nemělo by dojít v tuto chvíli k úplnému rozvolnění, mám na mysli MHD a další?

Je to téma k diskuzi. Jak i já jsem viděl, většina lidí už to nedodržuje a pokud to nechceme vynucovat nějak násilně, je na místě to zrušit či zredukovat. Pokud jde o městskou hromadnou dopravu tak v tomto případě to může ještě chvíli být. Ale uvidíme. Teď bude start turistické sezóny, přijede do Česka poměrně velké množství lidí ze zahraničí a roušky, pokud jde o MHD, tak by ještě chvíli měly být. Nejsme schopni garantovat, že všichni, kteří sem budou cestovat, budou negativní, protože budou přicházet ze zemí, kde je situace horší než u nás.

Virus do konce roku nezmizí

Život v Česku Viroložka Soňa Peková je názoru, že koronavirus z populace do Vánoc zmizí. Jste stejného názoru?

Taková silná prohlášení bych si nedovolil říci. Článek jsem viděl, ale uvnitř textu to není až tak vyhrocené. Ale ta základní informace tam takto je. Myslím, že nikdo na světe není schopen říci, že by se to takto stalo s plným vědomím, že tady je poměrně velká míra nejistoty. A když se podíváme na situaci v jednotlivých zemích, tak se může stát, že v některé zemi by virus zmizel. Pokud by třeba Slovensko neotevřelo hranice, tak by mohlo dojít k tomu, že by virus do Vánoc zmizel. Na druhou stranu tu máme USA, Brazílii a další a nedokážu si představit, že by virus v horizontu šesti měsíců zmizel, když tam jsou miliony osob, které to onemocnění prodělaly, nebo ho mají.

Život v Česku Brazílie je v počtu nakažených rekordmanem. Dá se ale očekávat, že by vir mohl ještě něco nového napáchat?

Řešíme otázku rekonvalescence. Řada lidí virus vylučuje poměrně dlouho, třeba více než čtyřicet i padesát dnů, někteří ho přestanou vylučovat, mají dva negativní nálezy a pak zase jeden mírně pozitivní. To jsme řešili v kontextu mezinárodním. A tito lidé nejsou téměř jistě infekční, protože ty virové partikule sice jsou diagnostikovatelné RNA testy, ale ten test dokladuje přítomnost genetické informace, ale nikoliv že je virus živý. Ukazuje se, že těm, kterým se vrátila pozitivita, tak u nich následně už nedošlo k přenosu a je téměř jisté, což se snažíme ještě verifikovat, od kdy. To znamená lidé, kteří jsou pozitivní delší dobu, nejsou v druhé části nemoci někoho schopni nakazit a diskutuje se, jestli to je dvacet dnů čí méně, protože s počtem dnů infekciozita u jedinců v počtu dnech klesá.

Druhou část rozhovoru s Romanem Prymulou z neděle najdete ZDE: ŽvČ: Imunita po koronaviru je na půl roku, Hamáčka jsem nepožádal, aby mě spojoval s postem ministra, říká Roman Prymula

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.