Češku zadrželi v Brazílii kvůli pašování 6 kg kokainu. V kauze došlo k prvnímu velkému průlomu za 2,5 roku

Češka Lucie T. čeká v Brazílii na soud
Češka Lucie T. čeká v Brazílii na soud
Foto: Se svolením Lucie T.
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2022

Češka Lucie T. (34) byla v září 2019 v Brazílii zadržena kvůli pašování narkotik. Policie je přesvědčená, že chtěla vyvézt ze země 6 kilogramů kokainu. Lucie to popírá s tím, že je sama obětí podvodu. Nejhorší pro ni je, že za dva a půl roku ani nezačal soudní proces. Po Brazílii může cestovat, v zemi se vdala, porodila dceru, ale do Česka nesmí, musí čekat, až soud začne případ projednávat. "Pořád věřím, že se mi podaří prokázat, že jsem sice byla hloupá, nalítla jsem, ale obvinění odmítám," uvedla pro ŽivotvČesku.cz z brazilského Sao Paula.

Lucie, když jsme spolu mluvili naposledy, tak jste redakci ŽivotvČesku.cz ukázala své bydlení a vyprávěla o svém manželovi a dceři (psali jsme ZDE). Byla jste přesvědčená, že Vánoce už oslavíte v Česku. V září to budou tři roky od vašeho zadržení. Vy stále tvrdíte, že prokážete nevinu. V jaké fázi je soudní proces nyní?

Vy se mě ptáte na soud, jenže soud pořád nezačal. Já vím, že je to neuvěřitelné, ale já od toho září 2019 vlastně pořád čekám, kdy se něco začne dít. Pořád se čeká na nařízené jednání, teď je to nově nařízeno na začátek května. Jednání je nařízeno za účelem vyslechnutí mé osoby a prozkoumání všech důkazů. Budou zkoumat důkazy proti mně a moje důkazy, které já mám proti brazilské policii. Je napsáno, že dojde k vynesení rozsudku.

Věříte tedy tomu, že na začátku května budete vyslechnuta před soudem a prokážete svou nevinu?

Věřím tomu, ale těžko říct, zda jednání vůbec proběhne. Už to bylo tolikrát přeloženo... Mně byl při zatčení zabaven můj mobilní telefon, já od začátku celého případu bojuji o to, aby mi byl telefon vrácen. Protože v telefonu je úplně všechno, co prokáže mou nevinu. Dva roky se nic nedělo. Soud dokonce policii nařídil, aby se telefon dostal k odborníkům, že ho musí předat, aby se všechno přeložilo a našlo... I tak se ale nic nedělo.

Vy jste redakci ŽivotvČesku.cz několikrát řekla, že drogy jste nepašovala, že vše na vás navlékl muž, kterému jste věřila (psali jsme ZDE). Jak to ale chcete prokázat před soudem?

Od začátku říkám, že klíčem je můj mobilní telefon. Před čtrnácti dny mi psali moji právníci, že mohu být v naprostém klidu, že telefon je na bezpečném místě a že se čeká na překlady. Lhůtu mají právě do květnového jednání. Je otázka, zda se to stihne. Bylo nařízeno pět jednání, ale vždy se to odročilo, protože telefon k dispozici nebyl. Soudkyně uznala, že telefon je hlavním bodem mojí obrany, uznala, že k soudu nemohu jít, když nemám s sebou hlavní důkaz. Je to stále ve fázi čekání, ale věřím, že nyní se to konečně pohne. K soudu musím jít už osobně, nemohu za sebe poslat právníky, proto věřím, že se to konečně nějak rozeběhne, vždyť tu čekám dva a půl roku jen na zahájení procesu.

Vy jste v roce 2019 do Brazílie přicestovala s tehdy dvouletou dcerou. V zemi jste se vdala, máte další dítě... Mohu se zeptat, jak vlastně dnes žijete?

Starší dcera začala chodit do školy, mladší dcera už oslavila 6 měsíců, celé to moc utíká. Díky rodině a dcerám si vlastně úplně neuvědomuji, co se kolem mě děje. Dcery mi pomáhají zapomínat, že mám další děti v Česku (část rodiny zůstala v ČR, pozn. red.), pomáhají mi vyplnit prázdné místo, aby se mi tolik nestýskalo. Pořád jen slyším, ať vyčkám, ať mám trpělivost, že se to pohne... Díky tomu všemu jsem se tady asi nějaké trpělivosti naučila, ale už začínám tlačit na právníky, aby se o to začali více zajímat a více zatlačili na to, aby to konečně začalo. Pořád věřím, že se mi podaří prokázat, že jsem sice byla hloupá, nalítla jsem, ale obvinění odmítám. Pozitivní pro mě je to, že telefon, kde mám všechny důkazy, existuje, že není zničený či ztracený. Bála jsem se, že telefon zmizel, protože v Brazílii je možné všechno.

O co v případu Lucie T. jde:

Lucie T. přiletěla do Brazílie 31. srpna 2019 na pozvání muže, se kterým se seznámila přes internet. Před cestou do Brazílie si s mužem téměř rok psala přes internet. Přijela i s malou dcerou, protože chtěla v Brazílii začít nový život. Tajemný cizinec na ni ale nečekal, jen vzkázal, že musel odletět na Macao za prací. Chtěl, aby za ním Lucie dorazila, a řekl jí, že jeho sestra jí doveze na hotel rodinné cennosti, které má Češka odvézt na Macao.

Před odletem na Macao za Češkou do hotelu dojela žena, která se představila jako sestra tajemného cizince. Lucii předala dva obrazy, které Češka měla jako rodinné dědictví dovézt na Macao.

"Lucie dostala tento dárek ve svém hotelu v Brazílii a ani se ho nedotkla. Nechala to všechno v hotelu, kde žila. A zamířila na letiště, aby opustila zemi, ale bohužel ona a její dcera neměly potřebná očkování proti žluté zimnici, takže je letecká společnost nenechala nastoupit na let z Brazílie. Poté, co jí tento muž začal vyhrožovat a řekl jí, aby se pro dárek vrátila, se Lucie ze strachu a tlaku musela vrátit. Byla sama v cizí zemi s malým dítětem, kde nikoho neznala. K jejímu překvapení ji po příjezdu do hotelu, kde ony obrazy nechala, překvapila policie, která při kontrole obsahu daru (obrazů) zjistila, že je v nich řada narkotik. A v tento okamžik si Lucie uvědomila, že jí tento muž podvedl a bez jejího vědomí ji chtěl využít pro zločin," stojí v prohlášení právníků, které redakce ŽivotvČesku.cz má k dispozici.

Češka byla vyzvána, aby neopustila zemi a vyčkala na začátek soudního procesu. Telefon jí zabavila policie. Lucie T. tvrdí, že v telefonu je konverzace v aplikaci WhatsApp. Díky této konverzaci chce prokázat, že se stala obětí podvodu a neměla osobní zájem na pašování drog. V Sao Paulu čeká na zahájení soudního procesu, může se pohybovat po zemi, nesmí ale vycestovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.