Druhá vlna nebude, koronavirus je v Česku do Vánoc pryč, míní viroložka Peková

Odbornice Soňa Peková věří, že koronavirus v druhé vlně nebude.
Odbornice Soňa Peková věří, že koronavirus v druhé vlně nebude.
Foto: Wi / pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2020

Viroložka Soňa Peková, která vede laboratoř Tilia, je jednou z největších českých odbornic přes respirační onemocnění. Peková dokonce odhaduje, že do konce roku bude onemocnění COVID-19 pod kontrolou a vymizí zcela z populace.

"Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená. Navíc tady u nás se nakonec, z dnešního pohledu, nedá mluvit ani o první vlně šíření koronaviru. Vlna je něco, co člověka, populaci, smete. A nic takového se vlastně v epidemiologickém slova smyslu v Česku nestalo," řekla v rozhovoru pro Právo s tím, že její laboratoř neměla už měsíc jediný pozitivní výsledek testu na koronavirus.

Shoda odborníků

Podobně se pro Život v Česku vyjádřil epidemiolog Roman Prymula. "Je pravdou, že v Evropě jsou průběhy výrazně mírnější a klesají počty nakažených, což je díky opatřením, ale při tom rozvolnění, zdá se, nikde počet případů nenarůstá. Souhlasil bych tedy i s tím, že opravdu dochází k mírnějšímu průběhu. Bylo to vidět i v těch dolech, kde naprostá většina lidí měla jenom bezpříznakový průběh,” řekl exkluzivně Prymula, který od 1. června zastává post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Peková se zároveň domnívá, že koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, nemá vlastnosti klasického sezonního onemocnění. "Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar," dodala pro portál odbornice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.