Do pondělí napadne až 25 centimetrů sněhu. Teploty spadnou k -20°C. Bude ledovka, říká meteoroložka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Meteorologové zpřísnili varování před silnou ledovkou. Od sobotního večera do pondělního rána může být v některých regionech Zlínského a Jihomoravského kraje extrémně nebezpečná. Podle meteoroložky Dagmar Honsové nás ale čeká i pořádná nadílka sněhu a značně chladné teploty. " V příštím týdnu bude v ranních minimech až minus 20 stupňů Celsia," řekla pro Životvčesku.cz.

Lidé by v nejvíce zasažených oblastech neměli vycházet ani vyjíždět, pokud to lze. Situaci může zhoršit sněžení, které zasáhne většinu republiky. Nejvíc sněhu, často i mokrého a těžkého, napadne na severozápadě Čech, do pondělního rána místy až 25 centimetrů.

"Bude se velmi výrazně ochlazovat od severovýchodu a v příštím týdnu bude v ranních minimech až minus 20 stupňů Celsia. A v odpoledních maximech to budou teploty mezi mínus 8 až mínus 2 stupni Celsia. Máme před sebou nejchladnější týden letošního roku. Očekáváme poměrně velmi vydatné srážky. Už během neděle bude sněžit na většině území Česka, v jižní části to budou srážky mrznoucí a vytvářet se tak bude velmi silná ledovka. Do pondělního rána může napadnout i v nížinách až 25 centimetrů sněhu s výjimkou jihomoravského kraje, kde bude ledovka jako hrom," řekla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že za současné ochlazení může výrazné frontální rozhraní, které na území Česka bylo naposledy na Silvestra roku 1978-1979 a přineslo tehdy uhelné prázdniny.

Výstraha na velmi silnou ledovku s extrémním nebezpečím platí pro Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a pro okolí měst Luhačovice, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Valašské Klobouky, Vizovice, Vsetín a Zlín ve Zlínském kraji.

Silná ledovka se může tvořit v částech kraje Vysočina, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje, pro zbytek republiky s výjimkou severních regionů platí do nedělního večera výstraha před ledovkou.

Zvlněná studená fronta postupuje ze západní Evropy zvolna dále k východu a postupně začne ...

Menšinová vláda Andreje Babiše (66) už se nemůže spoléhat na to, že její opakovanou žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru ve Sněmovně podpoří komunisté. Širší vedení KSČM se dnes shodlo na tom, že nutná opatření proti šíření viru může stát vyhlásit i bez tohoto mimořádného právního režimu. Vládní politici se ale obávají, že bez prodloužení nouzového stavu i po 14. únoru hrozí kolaps zdravotnického systému a nekontrolované šíření epidemie. Dobrou zprávou může být, že Piráti jsou s vládním kabinetem ochotni jednat. "O postupu budeme ještě podrobně debatovat na klubu společně se Starosty," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda strany Ivan Bartoš (40).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.