Do restaurace či fitness centra s očkovacím pasem. Češi je budou falšovat, domnívá se profesor z PřF UK

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 1. 2021

Očkování v Česku proti onemocnění covid-19 je v plném proudu, nebo, doufejme, brzy bude. Tisíce vakcín se aktuálně aplikují mezi zdravotníky a rizikovou skupinu. Řada lidí ale nové vakcíně nedůvěřuje. Mohl by však existovat způsob, jak lidi motivovat k tomu, aby se očkovali. Teorie je taková, že by očkovaní mohli být v některých oblastech života zvýhodněni a prokazovali by se takzvaným očkovacím pasem, který by byl mezinárodní. "S myšlenkou souhlasím. Nelíbí se mi pochopitelně dělení lidí na dvě kategorie lišící se ve svých právech," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

"Zejména proto, že pro část lidí bude získání očkovacího pasu ze zdravotních důvodů nemožné. Jenže tak už to chodí - příroda nám každému nadělila určitá biologická omezení a nemá cenu se pohoršovat, že z toho vyplývá i nerovnost v možnostech. Ostatně, na výběr asi mít nebudeme - řada zemí i vnitrostátních subjektů výhody pro očkované zavede, a očkovaní lidé se tak budou očkovacích pasů dožadovat. Trochu se však obávám, že by mohlo třeba v Česku, a asi i dalších zemích, docházet k jejich falšování," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

V současnosti Evropská komise hledá spolu s členskými státy vhodný způsob, jak praktiky některých leteckých společností, které již oznámily, že budou požadovat po pasažérech potvrzení o očkování, efektivně vyřešit. Mluví se o tom, že by byl vytvořen jednotný cestovní průkaz.

"Myslím si, že očkovací pas je rozumná věc a zajistí, aby se život co nejrychleji vrátil do normálu. V podstatě jde o to, aby průkaz nebyl falšovatelný a byl ověřitelný. Musí v tom figurovat nějaká centrální databáze, ideálně evropská. Kdyby se to dělalo u nás, tak si myslím, že z toho uděláme nějaké korýtko nebo tunel. Myslím si, že řada Čechů se pokusí o to ho zfalšovat, to bude populární zejména mezi lidmi, kteří očkování nevěří či z něj mají obavy," nastínil pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na otázku očkovacích pasů evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Na internetu »koluje« totiž několik návodů, jak si obstarat fiktivní potvrzení o testu na covid-19. Podvodníci přišli na nový byznys – falšují testy na koronavirus. Lidem, kteří se potřebují prokázat ať už jednorázově, nebo pravidelně negativními testy, nabízejí falešná potvrzení, že daný člověk není nakažený. Jeho cena se pohybuje okolo 500 korun.

Zavedení vakcinančního pasu pro očkované ale může zkomplikovat mimo jiné Německo. Podle portálu Deutche Welle je prozatím tamní vláda proti tomu, aby očkovaní dostali zvláštní práva či byli zvýhodněni. A to v reakci na dřívější návrh současného prezidenta Světové lékařské asociace Franka Montgomeryho a šéfa německé Stálé komise pro očkování (STIKO) Thomase Mertensa, aby lidé, kteří byli očkováni proti covid-19, mohli použít vakcinační pas a získat tak rychlý a snadný přístup k letům, restauracím, koncertům, kinům a dalším.

Postoj Česka je zatím v otázce vakcinačního pasu nejasný. Ministerstvo zdravotnictví se odkazuje na svou Strategii očkování proti nemoci covid-19, kde se však o žádném certifikátu prozatím nehovoří.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.