Do škol míří antigenních testy z Číny za 160 milionů korun. Odborníci varují před chybovostí

Ilustrační snímek - Základní škola
Ilustrační snímek – Základní škola
Foto: Se svolením ZŠ Propojení
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

Do českých škol míří antigenní testy z Číny. Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta, která funguje jako jeho distributor. Jeden test vyjde na 32 korun, dohromady tak Správa státních hmotných rezerv za testy zaplatí 160 milionů korun. Odborníci upozorňují na to, že testy mohou mít vysokou chybovost. "Já jsem sice velkým zastáncem antigenních testů, ale myslím si, že ve školách to nebude fungovat,"uvedl lékař Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.

"Konkrétně jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnostSingclean. První část by měla firma dodat do našeho skladu do 31. března. Zbytek do 12. dubna," řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Do tendru se podle něj přihlásilo 47 firem, Masanta podala nejnižší nabídku.

O pořízení antigenních testů do pohotovostních zásob SSHR a jejich distribuci školám rozhodla minulý týden vláda. Vybraná firma musí podle dřívějších informací nejméně 1,5 milionu testů dodat do konce března. Jedná se o testy z přední části nosu.

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) už dříve řekl, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím SSHR k dispozici 7,654 milionu testů. "Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky," uvedl. V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

"Já jsem sice velkým zastáncem antigenních testů, ale myslím si, že ve školách to nebude fungovat. Tam budou vhodnější PCR testy. Ale i ty PCR testy, kterou nejsou založené na stěru, nebudou tak citlivé. Když vezmete třeba kloktací test nebo test jemnou houbičkou, tak ta citlivost nebude tak vysoká jako u toho stěru," uvedl Radek Mounajjed pro ŽivotvČesku.cz.

"Kritéria testů jsou nastaveny pro lidi, kteří mají příznaky, to znamená, že mají vyšší virovou nálož. Tyto testy jsou pro symptomatické jedince, vyberou v populaci ty hodně infikované. Malé děti většinou nemají příznaky, mají menší virovou nálož, proto je potřeba mít co nejcitlivější test. Některé testy mohou ukazovat falešnou pozitivitu, to je také špatně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz molekulární bioložka Ruth Tachezy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.