Praha sehnala levné PCR testy pro děti. Jde to i bez dovozců antigenních testů, pochvaluje si primátor

Se svolením Zdeňka Hřiba
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 13. 5. 2021

Metropole Praha dokázala do škol sehnat levné a citlivé PCR testy za 155 korun. To je cena srovnatelná s méně přesnými antigenními testy. "Nemáme žádné spřátelené dovozce antigenních testů, tak jsme zvolili řešení, které je pro děti nejvhodnější.," popsal pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib (39).

Pražskému magistrátu se úspěšně podařilo vysoutěžit devět tisíc PCR testů pro 29 škol, které zřizuje. Jedná se o víceletá gymnázia a taneční konzervatoř, které by kvůli vládnímu výpadku antigenních testů neměly od 10. května čím své žáky testovat. Zástupci hlavního města se po vypsání veřejné zakázky do dvou milionů korun rozhodli pro nejvýhodnější nabídku od společnosti EUC Laboratoře, která za cenu 155 korun za test zajistí kompletní službu spojenou s testováním.

"Nemáme žádné spřátelené dovozce antigenních testů, tak jsme zvolili řešení, které je pro děti nejvhodnější. Spolupracujeme s místními PCR laboratořemi. Postupujeme v koordinaci se Středočeským krajem, kde má na testování dětí hejtmanka Petra Pecková podobný názor. Dlouhodobě jsem také tlačili, aby ministerstvo zdravotnictví povolilo tzv. pool testy pro děti, kdy se pomocí jednoho testu vyhodnocuje najednou více odebraných vzorků," uvedl pro ŽivotvČesku.cz primátor Zdeněk Hřib.

Při tzv. poolingu všechny děti odevzdají sliny do jedné nádoby. Pokud je test negativní, znamená to, že negativní jsou všechny děti. Pokud je vzorek pozitivní, tak se pak znovu detailně hledá pozitivní dítě.

Hlavní město zakázku vysoutěžilo za celkem 1 395 000 korun. "Řada mých kolegů a spolupracovníků má školou povinné děti, takže situaci spojenou s návratem dětí do škol vidíme z několika úhlů a osobně se nás dotýká. Domnívám se, že prioritou je potřeba najít cestu, jak zajistit bezpečný pobyt dětí ve škole a zároveň minimalizovat zátěž dětí i škol spojenou s vlastním testováním. Proto jsme se rozhodli školy oslovit s nabídkou, kterou jsme pracovně nazvali »První pomoc školám«. Odtud plyne i výše symbolické ceny 155 korun, která pokrývá zlomek celkových nákladů. Nabídka zahrnuje kompletní službu od dodávky personifikovaných odběrových sad, přes testování diagnostickými IVD certifikovanými sadami pro RT-PCR po distribuci výsledků. Metoda RT-PCR je vysoce citlivá a je proto možné zachytit infekci už v raném stádiu, což umožňuje prodloužit interval, ve kterém je potřeba testování opakovat," uvedla v prohlášení pro ŽivotvČesku.cz provozní ředitelka EUC Laboratoří Kateřina Veselá.

Ministerstvo zdravotnictví ještě nevydalo přesné pokyny, za jakých podmínek budou v létě p...

Praha si od zavedení PCR testů slibuje úplné zrušení rotační výuky a plný návrat žáků do škol. "PCR testy jsou jednoznačně nejlepším řešením testování dětí ve školách, které otevírá dveře úplnému zrušení rotační výuky. Zejména pro děti na prvním stupni je rotační výuka z mnoha ohledů absolutně nevhodná," dodal Zdeněk Hřib.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu