PCR test, nízký počet dětí, zákaz výletů. Vláda a hygiena připravují pravidla pro letní tábory

Letní tábor - ilustrační foto
Letní tábor – ilustrační foto
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 5. 2021

Ministerstvo zdravotnictví ještě nevydalo přesné pokyny, za jakých podmínek budou v létě probíhat dětské tábory. Podle zjištění redakce ŽivotvČesku.cz se bude klást důraz na menší skupiny dětí a na PCR testy. Ve hře byly antigenní testy, ale hlavní hygienička Pavla Svrčinová preferuje PCR testy. "Umíme si to představit a PCR testy taky preferujeme, ale pouze za předpokladu, že PCR test bude kompletně hradit pojišťovna. My si nedovedeme představit, že finanční náklady na test, které jsou nyní přes 1000 korun, by visely na bedrech rodičů či organizátorů," řekl pro ŽivotvČesku.cz ředitel České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka.

Rýsují se podmínky, za jakých se uskuteční letní dětské tábory. Přesná pravidla ale ministerstvo zdravotnictví zatím nedodalo. Pro hygienu i ministerstvo je v tuto chvíli zásadní vyřešit provoz na zahrádkách u restaurací. U letních dětských táborů se podle informací redakce ŽivotvČesku.cz bude klást důraz na to, aby dětský kolektiv byl menší, aby nepřišel do styku s lidmi mimo tábor (zákaz výletů na historické památky či koupaliště) a aby děti byly otestované. Podle nejnovějších informací to vypadá, že antigenní test stačit nebude, že bude nutný PCR test.

"Přesné pokyny ještě nemáme, budeme čekat na definitivní rozhodnutí. Řada verzí je už také k provozu na zahrádkách u restaurací, nejnovější verze je, že bude stačit vývěsní cedule. Nejdříve se říkalo, že to bude na zodpovědnosti provozovatele, nyní zase že to bude na zodpovědnost hosta... My tedy o táborech spekulovat nyní nebudeme a budeme čekat na závazná pravidla. Krajská hygienická stanice vždy čeká na přesné znění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Potom k některým opatřením jsou vydávány metodické pokyny. Co se týče letních táborů, tak čekáme na přesné znění metodických pokynů od ministerstva zdravotnictví. Použití PCR testů a to, že se jednotlivé oddíly nebudou moci stýkat, je ve fázi plánu, krajská hygienická stanice ale bude čekat na písemné potvrzení. Do začátku července bude metodický pokyn sjednocen pro celou Českou republiku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygienická stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Podle ředitele České rady dětí a mládeže Ondřeje Šejtka je nutné, aby organizátoři letních táborů věděli co nejdříve, na čem jsou. Zároveň uvedl, že pevně věří v závazná pravidla, která ministerstvo vyhlásí nejpozději do dvou týdnů. Mezi ně patří PCR testy, ale nedovede si představit, že by je hradili rodiče dětí či organizátoři.

"V loňském roce jsme podmínky pro pořádání táborů měli v tuto dobu a bylo to již šibeniční, organizátoři se musí začít chystat. Doufám, že v příštích 14 dnech budeme znát přesné podmínky. Jsme v kontaktu s hlavní hygieničkou, která vyjádřila názor, že to bude vycházet z podmínek loňského roku. Před táborem budou pravděpodobně nutné testy. Hovořilo se o antigenních testech, včera proběhla informace, že se zvažují PCR testy. Umíme si to představit a PCR testy preferujeme, ale pouze za předpokladu, že PCR test bude kompletně hradit pojišťovna. My si nedovedeme představit, že finanční náklady na PCR test, které jsou nyní přes 1000 korun, by visely na bedrech rodičů či organizátorů. Není možné, aby měsíc před vypuknutím táborů ministerstvo řeklo, že si testy musíme zařídit po vlastní ose. PCR testy tedy preferujeme, budeme mít jistotu, že ta skupina dětí je bez rizika nákazy. Ale znovu opakuji, že jen tehdy, pokud PCR testy finanční pokryje pojišťovna," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ředitel České rady dětí a mládeže s tím, že pokud by děti byly otestované PCR metodou, mohou být kolektivy na táboře větší.

Limit počtu účastníků na táborech s pevným spaním by měl být jako loni stanoven na 500 lidí. U stanových táborů by se měl zvýšit ze 100 osob na 200 osob. "Pokud se na základě PCR testů mohou pořádat sportovní a kulturní akce, nevidím důvod, proč by nemohl být navýšen počet otestovaných dětí na táborech," dodal pro ŽivotvČesku.cz Ondřej Šejtka.

Přesné podmínky ministerstvo zdravotnictví zatím nepřipravilo. Pro rodiče bude zásadní, kdo bude testy hradit a jaká bude kapacita táborů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.