Do Sněmovny se nepodívají komunisté: To je další výhra letošních voleb, říká Zdeněk Hřib a zhodnotil výsledky

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Pražský primátor Zdeněk Hřib
Foto: Se svolením Zdeňka Hřiba
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Po volebním úspěchu koalice SPOLU vyvstává otázka, jak bude vypadat složení budoucí české vlády. Vítězové mají šanci postavit většinovou vládu s Piráty a Starosty, sněmovní většina nyní představuje 108 poslaneckých mandátů. Andrej Babiš (67) označil výsledek hnutí ANO ve volbách za skvělý. A podle svých slov chce k jednání oslovit koalici SPOLU, naopak s Piráty by nejednal. Záležet podle něj bude na tom, zda ho ve středu prezident pověří sestavením vlády. Pro ŽivotvČesku.cz volební výsledek zhodnotil primátor Prahy Zdeněk Hřib (40), který byl posmutnělý, že Piráti získali jen čtyři poslanecké mandáty, na druhou stranu mu poměrně velkou radost udělal celkový výsledek.

Piráti a Starostové před volbami podepsaly smlouvu o koaliční spolupráci, která kromě priorit a společného povolebního postupu popisuje také to, jak kompenzovat případné rozdíly ve volebních výsledcích. Na tom se aktuálně lídři obou politických uskupení domlouvají. Výsledek voleb byl příznivější nakonec pro STAN, které získalo více mandátů.

"Chci poděkovat určitě všem voličům, kteří k volbám přišli a volili. Určitě chci poděkovat za to, že volili naší koalici. Základní cíl, tedy odstavit vládu chaosu Andreje Babiše, byl splněn, pokud tedy platí ty předvolební deklarace. A výsledek voleb je v tomto případě dobrý," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Hřib.

Poměrně velkým volebním překvapením byl debakl KSČM. Poprvé od vzniku strany v roce 1921 se tak komunisté nepodívají do Poslanecké sněmovny. Jejich šéf Vojtěch Filip (66) nedokázal straně pomoci překročit pětiprocentní hranici.

"A další věc je, že se do Sněmovny nedostali komunisté, to je super, to je vlastně další výhra letošních voleb. Bylo vidět z výsledků, že komunisté a ani SPD takovou podporu v Praze nemají, a to je dobrá zpráva, že lidé v hlavním městě dali přednost jiným než těmto extrémistickým stranám," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz primátor hlavního města Zdeněk Hřib s tím, že ho mrzí nižší počet mandátů ve Sněmovně. "Piráti čelili brutální dezinformační kampani a tak se to logicky podepsalo na výsledku," dodal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.