Vítězí heslo »bližší košile než kabát«, hodnotí europoslanec Zahradil bobtnající spory ve vládní koalici před volbami

Jan Zahradil
Jan Zahradil
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2024

Komentář: Idylické časy skončily. Vládní pětikoalici začínají sužovat různice a spory o zásadní témata. Navenek je ještě snaha tvářit se, že jde jen o občasné bouřky, potíží ale přibývá. Nejde jen o agilnost ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana, nesoulad odhalila i Istanbulská úmluva. Zkušený konzervativní politik ODS a letitý europoslanec Jan Zahradil vidí za propuknutím nervozity blízké volby a nízké preference, jak uvedl ve vyjádření pro portál ŽivotvČesku.cz.

Šlo to vlastně ráz na ráz. Akční video z volejbalové šatny, výroky o zestátnění gigantu ČEZ při Debatě bez cenzury a jmenování zmocněnce pro euro bez konzultace s vládou. Na problém bylo zaděláno a premiér Petr Fiala poprvé svolal koaliční dohodovací řízení. Pravda, zmocněnec, co chvíli byl, už zase není, ale trhlina se těžko zaceluje.

Zapomíná se také na odmítnutí Istanbulské smlouvy v Senátu konzervativními politiky, což velmi nelibě nesou nositelé liberálních myšlenek ve vládní koalici. A pak nekonečné půtky o definici manželství. Do toho blížící se evropské, krajské, senátní a parlamentní volby. Je proto i logické, že ve stranách pětikoalice narůstá nervozita a kvas vede ke třenicím.

Europoslanec ODS Jan Zahradil považuje právě koktejl voleb za humny a nelichotivé podpory občanů za příčinu faktu, že ve stranách vládní koalice se začíná prosazovat snaha konat politiku na své vlastní triko. "Blíží se volby, průzkumy nevypadají kdovíjak dobře, takže mezi koaličními stranami začíná vítězit heslo »bližší košile než kabát«," uvedl Jan Zahradil pro ŽivotvČesku.cz.

Podobně se už vyjádřil exprezident Miloš Zeman, který užil přísloví »Spolu chyceni, spolu pověšeni«, když komentoval dění ve vládě. "A z toho vyplývá, že Vít Rakušan chce opustit loď a nechce být pověšen spolu s ostatními," poznamenal Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.