Do těchto zemí se kvůli mutaci viru nesmí. V ČR je brazilská. Hrozí riziko lockdownu, říká biolog Flegr

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 4. 2021

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle ochranného opatření ministerstva zdravotnictví platit do konce května. Původně měl skončit v neděli. Od pondělí se k dosavadnímu seznamu států přidají Peru a Kolumbie. V České republice se už objevily dva případy brazilské mutace, která je významně infekčnější a rezistentnější v souvislosti s vakcínou. "Princip předběžné opatrnosti velí, abychom počítali s rozšířením brazilské mutace. Tedy s tím, že může stoupnout reprodukční číslo viru a že mohou přestat plně účinkovat vakcíny první generace," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) s tím, že je ale optimista.

Už více než měsíc platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření jihoafrické mutace koronaviru. Týká se to Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe.

"S rozšířením brazilské mutace by se počítat mělo. Je třeba vždy počítat s horší možností. Je těžké odhadnout, nakolik je už u nás brazilská mutace zastoupená a jak se jí v našich podmínkách daří. Nevím, kolik procent vzorků sekvenujeme, ale domnívám se že málo - tedy určitě spíše stovky než tisíce vzorků. A přesto už máme první záchyty brazilské mutace. Je tak jasné, že jí zde bude o dost více," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Podle něj by v případě, že se mutace rozšíří a bude rezistentní na současné vakcíny, znamenalo jedno - další uzávěru a zpřísnění opatření. "Znamenalo by to další lockdown a možná i jeho protažení až do léta. Ale já jsem zatím optimista. Tipuji, že vlivem vzrůstu teplot se ani tyto mutace nebudou šířit tak rychle, jako se šířily v zimě. Je důležité to ale nepodcenit a dostatečný počet vzorků průběžně sekvenovat. A pro preventivní testování používat PCR testy, které dokážou rozpoznat známe mutace. Musíme mít přehled, co se v populaci virů děje, abychom dokázali případně včas zareagovat. Třeba britskou mutaci jsme zachytili pozdě a stálo nás to mnoho životů. Taky je třeba »utěsnit« letiště - testovat všechny osoby po příletu pomocí PCR testů. Je známo, že z některých destinací až třetina potvrzení o negativním testu je falešných," dodal pro ŽivotvČesku.cz profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s tím, že srovnávat ČR a Brazílii, kde je mutace viru dominantní, nelze, protože jde o jiné podnebí, jiné počasí a jiný způsob života.

Právě mutace jsou tím, kvůli čemu se v rámci cestovaní nesmí některé země navštěvovat. "Z důvodu globálního šíření nových variant viru, včetně doloženého importu tzv. jihoafrické mutace do ČR, a potřeby předejít dalšímu šíření na území ČR a maximálně zabraňovat dalšímu importu zejména jihoafrické a brazilské mutace, bylo rozhodnuto o zákazu vstupu všem občanům ČR a cizincům s bydlištěm v ČR do zemí s extrémním rizikem nákazy těmito mutacemi," uvedlo ministerstvo zahraničí. Výjimku mají cesty, které nelze odložit a byly předem oznámeny ministerstvu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.