Brazilská mutace se objevila v Česku. Milan Kubek řekl, co je při boji se zmutovaným virem nejdůležitější

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia.cz

Na své první tiskové konferenci na pozici ministra zdravotnictví Petr Arenberger (62) oznámil, že se v Česku objevila brazilská mutace koronaviru. Dva nakažení, u nichž byla mutace potvrzena, nikam necestovali a aktuálně už mají být v pořádku. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) tento objev dokazuje důležitost PCR testů. "Abychom mutace zachytili včas, je potřeba PCR testů a dělat u nich sekvenace, aby se nám nestalo to, co jsme zažili s britskou mutací," uvedl šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Na Děčínsku byla v uplynulých dnech evidována brazilská mutace koronaviru. Dva nakažení, u kterých byla prokázána, by už měli být v pořádku. S největší pravděpodobností se ale v tuto chvíli není třeba obávat víc než obvykle. Důvodem je, že by nemělo jít o agresivní nakažlivější variantu mutace, ale o původní mutaci viru.

"Nevím podrobnosti, ale během dnešního dopoledne jsem zachytil, že by nemělo jít o nejnebezpečnější brazilskou mutaci, ale o její původní formu. Důležité je provádět takzvané sekvenace vzorků, aby se případné mutace zachycovaly, protože dokud je viru v populaci tak obrovské množství, vznikat budou jak u nás, tak v cizině. Odtud hrozí zavlečení v momentě, kdy se začne více cestovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Milana Kubka jsou sekvenace cestou k včasnému odhalování mutací, které mohou být nebezpečné. "Celé to dokazuje důležitost PCR testů a jaká je chyba, že jich děláme málo. Antigenní testy to nemohou nahradit. Abychom mutace zachytili včas, je potřeba PCR testů a dělat u nich sekvenace, aby se nám nestalo to, co jsme zažili s britskou mutací. Ta se objevila v prosinci, ale my jsme o ní nevěděli, protože se málo testovalo, nedělaly se sekvenace a pak jsme v lednu koukali, co se děje, proč čísla začala znovu stoupat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK.

Ačkoliv obávaná mutace pojmenovaná po naší zemi nevznikla, vir u nás podle Milana Kubka zmutoval nepochybně. "Je stoprocentní jistota, že v Česku vznikla mutace, vznikají pořád. Jde pouze o to, zda mutace poskytne viru nějakou výhodu, jako je třeba větší nakažlivost či resistence vůči očkování. Potom ta mutace začne převládat a proto je důležité se v epidemii dostat na co nejnižší hodnoty. Zemím, které jsou úspěšné a téměř covid-19 nemají, hrozí, že se jim tam koronavirus odněkud zavleče. Je třeba to řešit celosvětově. Je ostuda, když zrovna Česká republika, poměrně bohatá země s kvalitní infrastrukturou a vzdělaným obyvatelstvem, má být nejhorší na světě," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle...

"Britská mutace během zimní a jarní vlny převážila původní variantu a je časovanou bombou, kdy znovu taková mutace vznikne. Když se nedělají sekvenace vzorků, jsme slepí a nevíme nic. PCR testů a sekvenací se dělá málo, ale vím, že více těchto rozborů vzorků je jednou z priorit Mezioborové skupiny pro epidemické situace," doplnil pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory a zdůraznil, že důležitost těchto sekvenací je skutečně nezanedbatelná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.