Doktoři se zmýlili a predikovali narození sedmi dětí. Nakonec matka přivedla na svět devaterčata

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2021

Narození dítěte je významným okamžikem v životě. Přivést na svět jedno dítě znamená pro matku náročné chvíle, natož když je jich více najednou. Případ Halimy Cisseové (25) je unikátní v tom, že byla v očekávání sedmerčat. Lékaři u ní prostřednictvím ultrazvuku a několika dalších vyšetření přišli na skutečnost, že nosí pod srdcem hned sedm nových životů a připravovali ji na to, že musí podstoupit císařský řez. Jenže překvapením bylo, když se místo sedmi dětí narodilo rovnou devět.

V úterý 4. května přivedla na svět Halima Cisseová v marocké nemocnici devaterčata, čímž okamžitě upoutala pozornost světových médií. V březnu byla letecky přepravena ze západoafrické Mali do Maroka, aby s ohledem na její těhotenství dostala nejlepší možnou lékařskou péči. Během ultrazvuku lékaři rozpoznali sedm dětí, stejně jako v nemocnici v Mali, jak napsal Todayonline.com. Ale ukázalo se, že jejich předpoklad byl ve skutečnosti mylný. Na porodním sále probíhalo vše standardně a naštěstí nenastaly žádné komplikace.

"Matce a dětem se zatím daří velmi dobře," uvedla malijská ministryně zdravotnictví Fanta Sibyová, jak cituje web Newsbinding.com. Podle jejích slov se narodilo pět holčiček a čtyři chlapci a všech 9 dětí je zdravých. Do rodné země se má matka s devaterčaty vrátit za několik týdnu, až lékaři uznají, že je to bezpečné pro ni i pro děti.

Malian woman gives birth to nine babies Wednesday May 5, 2021 A Malian woman has given birth to nine babies, in what...

Zveřejnil(a) Smart Eagles dne Úterý 4. května 2021

Sybiová poděkovala lékařskému týmu, který se stará o Halimu Cisseovou a vyjádřila obdiv nad jejich profesionalitou, díky níž těhotenství skončilo dobře a nebyl ohrožen život matky a všech dětí. Problémem těhotenství spojených s narozením vícero dětí je riziko, že některé z nich nepřežije do termínu porodu nebo krátce po narození zemře. To ukazují i případy z minulosti, když se například v březnu 1999 narodila devaterčata Malajsance Zurně Mat Saadové, ale nepřežila více než 6 hodin. Matka novorozených 9 dětí je tak bedlivě sledována lékaři pro případ, že by nastaly podobné komplikace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.