Dokument tajných služeb obviňuje Čínu ze zamlčování a ničení důkazů existence koronaviru

Počet pozitivních případů je opět za hranicí stovky.
Počet pozitivních případů je opět za hranicí stovky.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 5. 2020

Patnáctistránkový dokument aliance anglofonních tajných služeb Austrálie, Kanady, Nového Zélandu, USA a Velké Británie, jehož obsah zveřejnil v sobotu australský Daily Telegraph, tvrdí, že Čína záměrně zamlčovala nebo zničila důkazy o vzniku nákazy onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronavirové infekce.

Dokument pojmenovaný Five Eyes (v překladu Pět očí) uvádí, že Čína „ohrozila ostatní země“ umlčováním doktorů a vědců. uvedl deník. Dále úmyslně neposkytla vzorky a data mezinárodním vědcům pracujícím na vakcíně.

Zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že důkazy o přenosu viru z člověka na člověka již na počátku prosince, Čína zamlčela. A to až do 20. ledna, kdy nákaza ve Wu-chanu vypukla naplno.

Portál Novinky.cz citujíci deník uvádí, že dokument obviňuje Čínu i z ničení důkazů. Čínská národní komise pro zdraví měla 3. ledna nařídit zničení dosud odebraných vzorků koronaviru SARS-CoV-2 a zakázala o koronaviru psát.

V dokumentu dále stojí, že Čína vědomě ujišťovala země, že cestování není rizikové. A to přes skutečnost, že město Wu-chan už přecházelo do karantény. „Miliony lidí Wu-chan opustily poté, co nákaza propukla a předtím, než bylo město 23. ledna uzavřeno,“ uvádí zpráva.

Během února pak Peking tlačil na USA, Itálii, Indii, Austrálii a své jihovýchodní sousedy a další, aby se nechránily za pomoci cestovních restrikcí, zatímco Čína podobné doma zaváděla,“ dodávají zpravodajci.

Zpráva zmiňuje i skutečnost, že vůči lidem, kteří se snažili na nástup epidemie, která během pár týdnů přerostla v pandemii, upozornit, bylo podnikáno podivné jednání. Patří mezi ně i doktor Li Wen-liang, který byl krátce zadržen a úřady ho donutily se za svá tvrzení omluvit. Později nákaze COVID-19 podlehl.

Více světla by do případu vneslo mezinárodní vyšetřování, které však čínská vládla odmítla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.