Reklama:

Dotování hypoték státem jako řešení dostupného bydlení: Uznávaný ekonom Pikora zdvihl varovný prst

Bydlení - Ilustrační snímek
Bydlení – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 2. 2024

Komentář: Ve veřejném prostoru se objevila novinka, která zaujala Čechy toužící po vlastním bydlení. Jde o takzvané dotování hypoték státem. Varianta zajímavá a nepochybně by do jisté míry plnila politiky slibované »dostupné bydlení«, podle hlavního ekonoma skupiny CFG Vladimíra Pikory však nejde o řešení, které by bylo »třpytivé«, ale spíše naopak. "Na první pohled to vypadá krásně, konečně někdo dělá něco s nedostupným bydlením, ale vůbec to není pravda. Je to přesně obráceně. Tak je to totiž s dotacemi téměř vždy –⁠⁠⁠⁠⁠ ničí trh, ničí optimální rozdělení zdrojů a vždy stát zadluží," upozornil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník.

Reklama:

Na nápad, že by podle prodejců stavebnin a lidí ze stavebnictví mohly vzniknout státem dotované hypotéky, upozornily v pondělí Hospodářské noviny. Zvýhodněné a státem podpořené hypotéky podle nich lze čerpat například v Polsku a Rakousku.

"Tento model by přinesl to, že poptávka po bytech se schválením dotace by okamžitě vyskočila. Developerské projekty jsou však otázkou několika let. Najednou tedy nebudou nové byty. Peníze bude nutné rozdělit mezi starší projekty. Těch bude nedostatek a výsledkem může být jen to, že byty ještě výrazně zdraží. Stanou se pro běžné lidi nedostupnější. Jakmile dotace skončí, nebude chtít nikdo snižovat prodejní cenu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz hlavní kámen úrazu ekonomický expert Pikora, proč jeho pohledem dotování hypoték není dobré řešení.

Reklama:

Dále pak odborník zdůraznil, že kromě nárůstu cen nemovitostí by šlo o krok proti měnové politice České národní banky (ČNB), která vyššími sazbami usměrňuje vysokou inflaci.

Řešení, jak dostát tomu, že bydlení může být dostupnější, pak Vladimír Pikora vidí jinde. "Stát musí zařídit, aby se jednodušeji stavělo. Stavební povolení se musí dramaticky zkrátit alespoň na čtvrtinu. A takto můžeme jít dále. Až se bude stavět dvakrát více než dnes, ceny se umoudří. Nicméně kvůli drahým energiím a stavebním materiálům ceny nikdy dlouhodobě dramaticky nepoklesnou. My teď nebojujeme o pokles cen, ale o to, aby jejich ceny rostly jen maličko. Svět potřebuje méně populismu, méně byrokracie, méně zákonů a regulací, normální úrokové sazby a vše se vrátí do normálu i bez zásahu státu," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonomický expert.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: