Drsná pravda pohledem realitního experta. Ve videu odpověděl, o kolik skutečně padly na ceně vaše byty a domy

Autor: Tomáš Kučera | Propad cen nemovitostí
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 11. 2022

Realitní trh v souvislosti s ekonomickou krizí zažívá cenové zemětřesení. Podle experta přes nemovitosti Tomáše Kučery se lidé o propadu cen dozvídají až z dat z »katastru« se zpožděním. "Profesionální realitní makléři rozpoznají skutečný stav z každodenní praxe v podstatě ihned. Propad cen je mnohem výraznější, než o jakém se veřejně mluví. Dnes se pohybuje naprosto běžně na úrovni poklesu třicet procent," uvedl pro ŽivotvČesku.cz makléř, který už v roce 2018 předpověděl, že realitní krize přijde v roce 2022. Více se o současné situaci rozpovídal ve videu.

Na začátku letošního roku bylo naprosto běžné prodat pražský panelákový byt o velikosti 3+kk v původním stavu i za 7 milionů korun. Na podzim o takový byt nejeví zájem v podstatě nikdo. "Přichází lidé s hotovostí a nabízí 5 milionů korun. Snížení ceny o 25 procent, aby se vůbec prodalo, je už dnes naprosto běžná praxe. My jako realitní makléři to vidíme v každodenní praxi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Kučera.

Podle zkušeného experta přes reality zažívají propad na ceně i luxusnější nemovitosti. "Jde o úplně jiný typ zájemců, ale ve výsledku o úplně stejný dopad na realitní trh. Lidé, kteří se zajímají o byty na sídlištích, odmítají platit loňské ceny, protože jsou si vědomi, jak je dnes těžké zajistit peníze na financování bydlení. Hypotéku získávají jen stěží, o to více vybírají a samozřejmě tlačí na cenu," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Kučera s tím, že často dosáhnou svého, jelikož mají z čeho vybírat.

Pokud jde o luxusní byty či domy v řádu desítek milionů korun, zájemci o takové bydlení podle odborníka přes reality nejsou závislí na financování bankou. "Mají hotovost a tyto peníze často vydělali svými manažerskými a podnikatelskými schopnostmi, dobře se orientují a znají hodnotu peněz. V důsledku tlačí na cenu podobně, tak jako lidé se zájmem o byty na sídlištích. Jejich nabídky na koupi velmi často začínají na částce o 20 procent nižší, než je nabídková cena majitele nemovitosti," popisuje Tomáš Kučera ve vyjádření zaslaném pro ŽivotvČesku.cz.

V praxi to podle něj vypadá tak, že pokud se dnes prodá byt či luxusní dům, cena je nižší i o desítky procent. "Majitelé odmítající nový stav realitního trhu pak svou nemovitosti stále jen nabízejí a nabízejí a k nim přibývají další a další nabídky. Říkáme jim ležáky. Jinými slovy, co dnes vidíte na internetu v nabídce, jsou většinou jen zbožná přání majitelů nemovitostí. Čím déle budou čekat, tím méně za svou nemovitost dostanou," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že propad cen potrvá a rozhodně to nepřejde během jednoho kvartálu.

Velkou diskutovanou otázkou jsou v současnosti ceny developerských projektů. "Osobně sázím své boty, že i developerské projekty zlevní. Samozřejmě, že teď slyšíme od všech developerů, že ceny snižovat nebudou. Už jste někdy slyšeli od developera: »Teď nekupujte, počkejte ještě tři měsíce, my pak budeme muset zlevnit?« Jak jsem řekl už v roce 2018, realitní krize je periodicky se opakující jev a nevyhne se mu až na výjimky v podstatě žádný segment. A pokud developeři neoznámí plošné snížení cen u projektu, stane se najednou například, že dostanete kuchyňskou linku zdarma, dvě parkovací stání za cenu jednoho, vyšší standard za cenu nižšího a podobně. Je to tedy v důsledku sleva, která se ale navenek jako sleva netváří," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Tomáš Kučera s tím, že realitní krize je tu, její důsledky se plnohodnotně projeví až za několik měsíců.

Makléř Tomáš Kučera
Makléř Tomáš Kučera
Foto: Se svolením Tomáše Kučery

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.