Druhé místo ve volbách pro Spolu nebo ODS. Karel Havlíček odhalil cíl ANO, které by opět vyhrálo. Už teď ví, jaký manévr přijde od pětikoalice

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2023

Komentář: Volby do Poslanecké sněmovny by v říjnu vyhrálo hnutí ANO, získalo by 33 procent hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 21,5 procenta, na třetím místě by se shodným ziskem 10,5 procenta byli Piráti a SPD. Pokud by strany koalice Spolu kandidovaly samostatně, ODS by obdržela 15,5 procenta hlasů a byla by druhá. TOP 09 a KDU-ČSL by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT). Průzkum se uskutečnil od 16. října do 3. listopadu a zúčastnila se ho necelá tisícovka lidí. Pro ŽivotvČesku.cz nejnovější průzkum okomentoval bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček, který zároveň odpověděl na dotazy redakce.

Pokud by tedy strany kandidovaly samostatně, do Sněmovny by se v říjnu dostalo pět stran. Kromě ANO, ODS, Pirátů a SPD ještě Starostové a nezávislí (STAN). STAN, který je nyní v koalici s Piráty, by samostatně získal sedm procent hlasů. Ostatní strany mají v modelu méně než potřebných pět procent.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zkušeného politika dotázala, jaký je cíl ANO v rámci voleb, které se uskuteční v roce 2025. "Vyhrát volby a vyhrát je s natolik velkým náskokem, že strany, které by připadaly v úvahu, že by s námi udělaly koalici, tak by musely udělat koalici. Jsme v tomto pragmatičtí a do voleb půjdeme jako samostatná a autentická strana, nebudeme nikomu lhát a nebudeme vytvářet slepence, protože to pak dopadá jako stávající pětikoalice. A to je důvod, proč z ní mají lidé dnes jen srandu - nejsou se zkrátka schopni domluvit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lídr stínové vlády Karel Havlíček.

Oproti zářijovému modelu si ANO nepatrně pohoršilo, naopak koalice Spolu si polepšila o dva procentní body. O 3,5 procentního bodu více by obdržela i ODS, pokud by kandidovala samostatně. Piráti mají oproti září podporu o dva procentní body vyšší, hnutí SPD zaznamenalo o jeden procentní bod více.

Do voleb chybí přibližně dva roky. Redakce se Havlíčka dotázala, zda očekává před volbami tlak ze strany pětikoalice. "V každém případě se musíme připravit na to, že i když posilujeme a současná vláda vše řeší katastrofálně, tak v posledních týdnech se za vládní pětikoalici postaví většina médií. S tím musíme počítat. To znamená, že musíme být ještě více vidět, musíme posílit více kontaktní kampaň, musíme pracovat naplno a nesmíme nic podcenit. Vítězství tu zkrátka v tuto chvíli není, zbývá relativně dost času, my se musíme připravit na to, že na nás bude vyvíjen tlak. Nejde o osobu Andreje Babiše, ale jde o to, že jim bereme 35 procent. A to je pro ně moc, to jsou pro ně peníze, to je vliv. A to je to, co vládním stranám vadí," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý dvojnásobný ministr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.