Reklama:

Důchody od ledna vzrostou o 850 Kč, potvrdil Jurečka. Exšéfka státní kasy Alena Schillerová chce pro seniory 6000 korun jednorázově. Vládu označila za asociální

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2022

Průměrný starobní důchod by mohl při pravidelné valorizaci od ledna vzrůst asi o 850 korun. S bonusy za výchovu dítěte by tak mohl činit kolem 19.500 korun. Na tiskové konferenci to na začátku týdne řekl ministr práce Marian Jurečka (41). Kolik z přidané částky by mělo putovat do solidární a kolik do zásluhové části penze, bude podle šéfa resortu jasné v září. Pro ŽivotvČesku.cz bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová (58) uvedla, že současná podpora vlády je pro seniory nedostatečná. Pro penzisty chce jednorázový příspěvek 6 tisíc korun. Vládu premiéra Petra Fialy (58) označila za asociální.

Reklama:

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v Česku podle zákona valorizují od ledna. Navyšují se o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Penze se skládají ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, zásluhová procentní část odráží odpracované roky a výši odvodů z výdělků. Důchody je možné valorizovat i mimořádně, pokud ceny za sledované období vzrostou o víc než pět procent.

Reklama:

"Od 1. ledna příštího roku na základě dat, která máme, lze předpokládat, by mělo být průměrné zvýšení starobního důchodu v ČR o 850 korun... Průměrná výše důchodu po 1. lednu 2023 by měla být zhruba 19.500 korun i se započtením výchovného," uvedl Jurečka.

Podle bývalé ministryně financí je potřeba seniorům v současné krizi zajistit větší ekonomickou pomoc. "Je potřeba si uvědomit, že to, co ministr práce a sociálních věcí oznámil, je pouze zákonná valorizace, kterou vláda musí udělat, protože jí to nařizuje zákon. Stejně tak jako musela dvakrát letos zvýšit důchody ze zákona, který tu máme patnáct let, a kvůli kterému musela ještě mimořádně valorizovat. Jinak nevěřím tomu, že by současná asociální vláda seniorům něco dala. To, co ministr oznámil tento týden, je zákonná valorizace, ve které se zohledňuje inflace k 1. lednu 2023. Přesné číslo, na kolik to vychází, budeme znát v září, až ho oznámí Český statistický úřad, ale v průměru se bude pohybovat kolem 850 korun," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová ohledně oznámení ministra práce a sociálních věcí. Následně těžkou situaci lidí, kteří pobírají důchod, více rozebrala.

Takzvané výchovné neboli navyšování důchodu o 500 korun za vychované dítě nařizuje novela, kterou přijala krátce před loňskými podzimními volbami tehdejší Sněmovna. Bonus se připočítá do zásluhové části penze. Spolu s ní se pak bude valorizovat. Týká se to i předčasných důchodů. Podle podkladů k normě by jen v prvním roce výdaje měly činit téměř 19 miliard korun, každý další rok se pak budou zvedat. Z čeho se suma pokryje, zákon neřeší.

Výchovné mohou získat ženy i muži. Automaticky se 500 korun za potomka připočítá do pobírané částky těm osobám, které šly do penze kvůli výchově děti dřív. Ostatní příjemkyně či příjemci starobních důchodů o navýšení musí požádat. Podle Jurečky bude možné žádosti podávat od 1. září. Bonus se bude započítávat i do nových penzí, a to podle počtu dětí zapsaných v žádosti o starobní důchod.

"Nelze přehlížet, že na seniory dopadá současná krize. Dopadá na ně úplně stejně jako na ostatní, ale oni mají obrovskou nevýhodu v tom, že už si většina z nich nemůže přivydělat, najít si práci, protože to kvůli věku či zdraví mnohdy nezvládnou. Jsou odkázání na důchod a krize je drtí už teď. Tady bych ještě zdůraznila, že přidání cca 850 korun je průměrné, to nebude mít každý. Budou důchodci, ti, kteří mají nízké důchody, ti dostanou samozřejmě méně, protože podle našeho valorizačního schématu, jak o tom rozhodl kdysi Ústavní soud, se musí zohledňovat především takzvaná solidární část. Tedy pevná část, kterou dostávají všichni, je menší, ale větší část, takzvaná zásluhová - zohledňuje, jak dlouho a v jaké výši penzista odváděl do sociálního systému. To znamená, že navýšení je průměrné, zjednodušeně, kdy ti s nižšími důchody dostanou méně než ti, kteří berou vyšší důchody," rozvedla exšéfka státní kasy Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz, jak je nastaven penzijní systém.

"My jsme to dělali tak, abychom pomohli především nízkopříjmovým seniorům a zároveň vyhověli Ústavnímu soudu, že jsme takzvanou zásluhovou část nad rámec zákonné valorizace navýšili o pevnou částku, například od 1. ledna 2022 to bylo dalších 300 korun. Tato částka potom měla i vliv na další zákonnou valorizaci. A to je to, na co my jsme jako opozice apelovali, vláda to ale odmítla," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, že opoziční hnutí ANO bude iniciovat, aby se ve Sněmovně jednorázová dávka projednala.

Česká správa sociálního zabezpečení na konci března vyplácela celkem přes 2,84 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Z toho přes 2,36 milionu bylo důchodů starobních. Své důchodové systémy mají i policie, obrana a justice.

Letos se důchody zvedají celkem třikrát. Poprvé se upravily od letošního ledna při běžné valorizaci. V průměru se starobní penze navýšila o 502 korun. Všichni lidé s důchodem pak k zákonnému přidání dostali ještě 300 korun navíc do zásluhového dílu. Od června se kvůli vysoké inflaci uskutečnila mimořádná valorizace. Procentní díl důchodu se zvedl o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod rostl o 1017 korun. Potřetí se důchody mimořádně navýší od září, a to o 5,2 procenta do zásluhové části. Podle Jurečky se tak letos průměrná penze proti loňsku zvýší zhruba o 15 procent.

Bývalá ministryně financí uvedla, že současná krize má silný ekonomický dopad na seniory, je tedy potřeba jim nad rámec zákonné valorizace pomoct. "I to je důvod, proč jsme jako opoziční hnutí navrhovali, aby se seniorům dala jednorázová dávka 6 tisíc korun, jako jsme to dělali za covidu, kdy dostali 5 tisíc korun, protože jsme si uvědomovali, že to je potřeba řešit akutně. Spotřební koš seniorů je jiný, než je tomu u ekonomicky činných lidí. Příkladem neutratí tolik za pohonné hmoty, ale utratí více za léky. Krize na seniory dopadá drtivě, samozřejmě dopadá na všechny, ale senioři patří mezi nejzranitelnější, protože si mnohdy sami nedokáží pomoci," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: