Reklama:

Důchody se od ledna zvýší, jejich příjemci si ale nepolepší. Co dostanou navíc, to spolkne inflace, říká ekonom

Důchod - Ilustrační snímek
Důchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2021

Podle zákonné valorizace se od 1. ledna 2022 zvýší všechny vyplácené důchody, v průměru to bude o 805 korun. Ačkoliv by se zdánlivě mohlo zdát, že si důchodci přilepší, podle finančního experta jim peníze navíc jen pomohou k pokrytí zvýšených nákladů na život. "I když to navýšení je nad rámec valorizace, tak si o moc důchodci nepolepší a v reálu to, co dostanou navíc, z velké části spolkne vyšší inflace," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček a popsal, co peněženky důchodců provětrá nejvýznamněji.

Reklama:

Od nového roku se zvyšují všechny vyplácené důchody. Česká správa sociálního zabezpečení o tom bude od poloviny prosince písemně informovat jejich příjemce a od 1. ledna jim je pak automaticky zvedne. Podle dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (40) byla základní výměra navýšena o 350 korun a 300 korun je pevná částka. Ekonom zdůrazňuje, že tyto peníze životní úroveň důchodců nezlepší, pouze jim pomohou k tomu, aby si ji mohli zachovat.

"Bohužel i když valorizace důchodů zohledňuje růst cen, tak ten růst cen je natolik dynamický a na začátku nového roku ještě zřejmě bude akcelerovat, že velká část toho navýšení nezlepší důchodcům životní úroveň, ale jen bude pokrývat zvýšené náklady na život. Bohužel zdražují základní položky spotřebního koše, které se týkají všech včetně důchodců. Rostou ceny potravin, bydlení, energií, takže to všechno bude provětrávat peněženky důchodců. I když to navýšení je nad rámec valorizace, tak si o moc důchodci nepolepší a v reálu to, co dostanou navíc, z velké části spolkne vyšší inflace," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Reklama:

Zdražování se bude podle finančního experta v příštím roce dotýkat vícero položek, ovšem nejcitelnější bude zdražení energií. Důchodci, kteří žijí ve starších nemovitostech a dosud se nezajímali o investice do jejich zateplení, si pak připlatí o to znatelněji.

"Největší zářez v peněženkách důchodců budou od nového roku energie, protože to navýšení sazeb lze očekávat v průměru o 21 % u elektřiny a o 25 % u plynu. Mnoho důchodců je zvyklých ještě z minulého režimu, že si rádi přitopí, že energiemi tolik nešetří, mnozí ani neinvestovali do zateplování svých obydlí, kde jsou často velké energetické úniky, protože se mnohdy jedná o starší stavby. Zdražovat budou i další položky, kterým se důchodci nevyhnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz finanční expert.

Uznávaný ekonom upozorňuje na to, že velký rozdíl mezi důchodci vytváří to, zda žijí ve vlastním bytě či domě, nebo jsou v podnájmu a na bydlení tak každý měsíc jde velká část jejich peněz. Právě tento dobře pozorovatelný jev je podle něj i důvodem, proč se tolik mladých lidí v dnešní době shání po vlastní nemovitosti - chtějí být na stáří zajištění.

"V České republice existuje velké dělení mezi důchodci, na ty, kteří vlastní svou nemovitost a nemusí každý měsíc platit nájem, na ty, kteří žijí v nájmu. Musíme si uvědomit, že když důchodce zůstane sám, mnohdy to je tak, že většina důchodu padne na nájemné. Důchodci pak žijí se skutečně velmi omezeným rozpočtem, nemohou si toho ve stáru moc dovolit a ta situace pro ně není příjemná. Naopak ti, kteří nemusí platit žádné nájemné a ideálně jsou ještě v páru, těm pak ten důchod vystačí a mohou si dovolit i něco uspořit, podporovat vnoučata, to je samozřejmě o dost příjemnější situace. Tahle zkušenost pak možná i částečně vede k tomu, že v Čechách je obrovská touha po vlastnickém bydlení. Je to jakési zajištění na stáří a zkušenost seniorů nám ukazuje, že rozdíly mezi lidmi, kteří v důchodu vlastní a nevlastní nemovitost, jsou propastné," dodal Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: