Reklama:

Duel Fialy a Babiše: Urážky, obviňování, vítězem jednoznačně Tománková. Hodnocení Šándora

Petr Fiala a Andrej Babiš
Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2024

Komentář: Byla to bitva slov a byla zajímavá. Do jisté míry ale nijak překvapivá. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se ve středu večer v předvolební debatě na CNN Prima News utkal s premiérem a předsedou ODS Petrem Fialou. Názorově se oba politici v duelu prakticky v ničem neshodli a naopak se v rámci každého tématu obviňovali. Ukázku pevných nervů a toho, jak se řídí diskuze s »hašteřivými« politiky na výbornou, předvedla moderátorka souboje Terezie Tománková. Pokud ji lze posuzovat, optikou redakce ŽivotvČesku.cz byla právě ona vítězkou. Shodu ohledně toho vyjádřil i komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor, který poukázal na skutečnost, že Tománková byla skvěle připravená a oba »rozjeté lídry svých stran« velmi dobře usměrňovala, i když jednoduché to rozhodně nebylo. Opět do jisté míry šlo o ukázku politické úrovně v ČR.

Reklama:

Témata, o která se duel opíral, byla: »Směřování Evropské unie, ceny energií, potravin, válka na Ukrajině a migrační pakt«. Moderátorka Terezie Tománková mimo jiné oba politiky konfrontovala s řadou jejich vyjádření, která v minulosti zazněla buď v médiích, nebo na sociálních platformách.

Pokud jde o EU, tak předseda hnutí ANO v debatě řekl, že je v Evropské unii potlačována svrchovanost členských států. Evropská komise podle něj zneužívá pozici, která by jí neměla příslušet. Evropa by měla fungovat tak, že by měli mít rozhodovací slovo předsedové vlád a prezidenti, doplnil.

Reklama:

Podle Fialy se EU v posledních dvou letech výrazně změnila, mimo jiné pod vlivem ruské agrese na Ukrajině. Evropa je dnes méně ideologická a více realistická, více také naslouchá zájmům zemí střední Evropy, řekl.

Lídři dvou nejsilnějších uskupení se dotkli také tématu drahých potravin či energií, vyjádřili se i k přijetí eura. Babiš Fialu označil za blázna či nejprolhanějšího politika od revoluce. Podle Fialy nemá Babiš argumenty, a proto ho napadá. Babiš se později omluvil, že v roce 2021 o Fialovi řekl, že je slušný člověk. "Jste lhář a podvodník," prohlásil. Fiala nechtěl na osobní urážky reagovat, každý si podle něj udělá obrázek sám. "Jediné, čeho jste schopen, tak nálepkovat a urážet," kontroval premiér.

Ani při tématu »válka na Ukrajině« nenašli oba politici byť jedinou shodu. Fiala byl přesvědčen o tom, že všichni, kteří vyzývají k okamžitému zasednutí k jednacímu stolu, nahrávají zájmům Ruska. Podle Babiše je cílem ANO mír pro občany ČR. Fiala by se podle něj měl soustředit více na mírové iniciativy než například na dodávky »nekvalitní a z české strany netransparentně financované munice«.

Jinak tomu nebylo, pokud šlo o neshodu, ohledně tématu »migračního paktu«. Fiala zopakoval, že zástupci vlád na úrovni EU vyjednali dobré rozhodnutí, které bylo následně změkčeno Evropským parlamentem, a proto se Česko zdrželo a chce v migrační politice další posuny. "Kdybych byl spokojený, tak ČR hlasuje pro," vylíčil Fiala. Podle Babiše Fialova vláda vyjednávání o paktu »podělala«. Řešit nelegální migraci by chtěl vojenskou operací proti pašerákům. "Vstup ilegálního migranta na evropskou půdu musí být trestný čin," řekl.

Milým překvapením celého duelu byla podle redakce ŽivotvČesku.cz připravenost moderátorky Terezie Tománkové. Nejenže byla lidově řečeno perfektně »nabrífovaná«, ale emoce Fialy a Babiše krotila velmi efektivně svým slovním bičem.

Politici, kteří velmi často vstupovali do verbálních přestřelek v osobní rovině a nikam debatu neposouvali, mnohdy dojížděli na fakta, s nimiž je Tománková konfrontovala, mnohdy je tím i odzbrojovala. Klidně by se dalo konstatovat, že si s oběma politickými »velikány« hrála lidově řečeno jako kočka s myší, a to tak, že zachovala naprosto korektní a diplomatickou formu přímého přenosu.

S uvedeným koneckonců souhlasil i komentátor a bezpečnostní expert Andor Šándor, který debatu krátce shrnul. "Řekl bych, že naše média a někteří politici málo zdůrazňují to důležité. To je, jakým směrem bude dále směřovat Evropa v řadě věcí, o nichž se debatuje. Pokud se podívám na slovní střet obou politiků, tak si nejsem jistý, zda svým výkonem veřejnost přesvědčili, že jde o důležitou věc, a zda ji spíše neodradili. Oba by totiž chtěli v Evropě spolu soupeřit místo toho, aby táhli za jeden provaz ve prospěch České republiky. Je potřeba si v kontextu toho uvědomit, že Evropský parlament má 705 poslanců, Česko však zastupuje jen 21 poslanců," uvedl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu svého komentáře Šándor.

"Urážky, byť byly oboustranné, to je už něco jako český kolorit, kdy už jsou oba v tom tak utopeni, že si ani neuvědomují, že to do politiky nepatří. A musím říct, že každého slušného voliče to spíše znechutí, a to bez ohledu na to, kdo a jak se vyjadřuje. Stojím si za tím, že by debata měla být významově o tom, aby přesvědčila voliče jít volit, měla by se oprostit od urážek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ měla by vypadat tak, že ať tam bude zvolen, kdo tam bude zvolen, bude fungovat ve prospěch České republiky, to je dle mého klíčové pro českého voliče," doplnil pro ŽivotvČesku.cz populární komentátor.

Pokud jde o to, jakým způsobem Terezie Tománková »obviňovací duel« vedla, tak podle Šándora ukázala oběma vrcholným politikům, jak to má vypadat a jak by měli přirozenou cestou krotit své emoce.

"Paní Tománková byla nejenže skvěle připravená, ale zároveň ukázala znalost, příkladem toho bylo, když věděla, co je »Iron Dome« (jde o mobilní systém protivzdušné obrany vyvinutý izraelskou společností Rafael Advanced Defense Systems, který je určený ke zneškodnění raket krátkého doletu a minometných granátů, pozn. red.), a nenechala se zaskočit. Neměla to s oběma pány vůbec jednoduché a zároveň se jí dařilo debatu »nerozbít«, ale udržovala ji v přijatelném formátu, dokázala ji posouvat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: