Dusné a nedýchatelné dny potrvají do středy. Pocitová teplota bude téměř 40 stupňů Celsia. Pak přijde změna

Opalování - ilustrační foto
Opalování – ilustrační foto
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

Tropický víkend s sebou přinese také tzv. dusné dny, kdy se lidem bude velmi špatně dýchat. Počasí se zlomí až ve čtvrtek, do té doby bude v Česku »​nedýchatelno«. "Například v Praze v sobotu naměříme 34 stupně Celsia, vlhkost vzduchu bude 40 procent a pocitová teplota bude 38 stupňů Celsia," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

O víkendu a na začátku týdne bude v Česku a Německu nejtepleji z celého evropského kontinentu, teploty budou vyšší než ve Středomoří. Dusné počasí by se mělo zlomit až ve čtvrtek.

"O víkendu se dál bude zvyšovat pocitová teplota, máme před sebou tzv. dusné dny. Nejvyšší vlhkost vzduchu bude v pondělí, kdy na naše území již z části pronikne vlnící se studená fronta, na teploměru naměříme 32 stupňů Celsia. Dusné počasí bude pokračovat také v úterý, kdy naměříme 30 stupňů Celsia, ve středu pak teploty vystoupají na 27 stupňů Celsia. Až do středy nás ale čeká »prádelna«, zlom počasí by měl nastat až ve čtvrtek, kdy bude konečně »dýchatelno«. Lidé se ochlazují tak, že se nám z těla odpařuje pot. Při dusných dnech je vysoká vlhkost vzduchu, pot se odpařuje daleko komplikovaněji a dochází k horšímu ochlazování těla. Například v sobotu v Praze naměříme 34 stupně Celsia, vlhkost vzduchu bude 40 procent a pocitová teplota bude 38 stupňů Celsia," předpověděla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Víkendové bouřky budou lokální, můžeme je čekat na západě České republiky, místy je budou provázet přívalové deště, dusný ráz počasí ale bouřky nezmění.

V následujících pracovních dnech zasáhne Českou republiku vlna veder, kdy teploty budou šp...

Horké a dusné počasí bude představovat zátěž zejména pro děti, seniory a nemocné lidi. "Současné počasí není vhodné pro astmatiky, kardiaky, těhotné ženy, malé děti či staré osoby. Protože před sebou máme i tropické noci a teploty nebudou v nočních hodinách klesat pod 20 stupňů, bude to zátěžové období pro kohokoliv. Budeme daleko více unavení, méně koncentrovaní a nic se nám nebude chtít," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz odbornice na počasí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.