Reklama:

Důvod rozpuštění Sněmovny: Nechceme moc do rukou Zemana a kšeftování s mocí, říká Vít Rakušan

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2021

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) v týdnu hovořil s Milošem Zemanem (76) o prezidentových krocích po případném rozpuštění sněmovny. Zopakoval, že nepovažuje za vhodné v současné situaci vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Předseda STAN vysvětlil, proč v současnosti podle průzkumů nejsilnější koalice chce jít tímto směrem. "Nechceme, aby se moc dostala do rukou prezidenta Miloše Zemana, což by se stalo při vyslovení nedůvěry vládě," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan (42) s tím, že současná vláda ztratila ve Sněmovně veškerou podporu.

Reklama:

Zeman na konci minulého týdne zopakoval, že pokud by sněmovna menšinové vládě hnutí ANO a ČSSD vyslovila nedůvěru, nechal by kabinet Andreje Babiše (66) dovládnout v demisi.

"Nechceme, aby se moc dostala do rukou prezidenta Miloše Zemana, což by se stalo při vyslovení nedůvěry vládě. To by se taky mohlo klidně stát, že Zeman by tu se svou vládou mohl vládnou rok, což si málokdo uvědomuje, protože to sestavování vlády může zabrat po volbách klidně půl roku. Další riziko je, že tahle vláda nebude schopna už nic prosadit, protože v Poslanecké sněmovně reálně ztratila většinu podporovatelů a bude to další půl rok jen kšeftování s mocí. A za další současná vláda nezvládá všechny výzvy, které tady jsou. Jediná cesta, jak se zbavit této vlády, jsou volby," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan.

Reklama:

K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba nejméně 50 podpisů. Pro vyslovení nedůvěry je nutné, aby jej podpořila nadpoloviční většina všech poslanců, tedy minimálně 101 zákonodárců. Pro rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, které preferují Piráti a STAN, je zapotřebí nejméně 120 poslanců.

Sněmovna se dosud sama rozpustila jednou, a to 20. srpna 2013. Hlasování tehdy bylo důsledkem politické krize, která začala policejním zásahem na úřadu vlády v červnu téhož roku a vyvrcholila demisí vlády Petra Nečase (56) a nástupem kabinetu vedeného Jiřím Rusnokem (60).

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: