Dvě dávky vakcíny a kdy začnou chránit. Jsou opravdu nutné? Roman Prymula odhalil realitu očkování

Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2020

Vakcína proti onemocnění covid-19 má být tím, co potlačí pandemii nového typu koronaviru. Zároveň v Česku budí poměrně silné emoce a dělí lidi na dva tábory. Jedni se očkovat nechají, druzí vakcínu odmítají. Mechanismus preparátu se pokusil nastínit epidemiolog Roman Prymula (56). "Existují i jednávková schémata vakcíny," prozradil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

Podle odborníků je očkování cesta, jak se vyrovnat s epidemií koronaviru. Do Česka by mělo prvních skoro deset tisíc dávek vakcín dorazit koncem roku. Kdy se začne očkovat, zatím není jasné a přesný termín je zahalen mlhou. Mluví se ale o lednu.

V současností víme, že očkování by mělo být postupně dostupné všem, kteří o něj budou mít zájem. Bude dobrovolné a hradit ho budou pojišťovny. Vhodné nebude jen pro děti a těhotné ženy. Mluví se také o tom, že jde o dvě dávky preparátu.

"Většina výrobců zatím deklaruje nutnost aplikace dvou dávek, aby byla protektivita dostatečně vysoká. Ale ne u všech je to nutné. Existují i jednodávková schémata," prozradil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, který zároveň nastínil, za jak dlouho je od podání vakcíny člověk chráněn.

"Pokud vycházíme z informací o první schválené vakcíně ve Velké Británii a USA, tedy vakcíně Pfizer-Biontech, je člověk spolehlivě chráněn týden po aplikaci druhé dávky, která se aplikuje 3 týdny po dávce první," upřesnil přední český epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

Podle vládní strategie by se v první řadě měla vakcína dostat k seniorům nad 65 let a také k chronicky nemocným lidem. Poté by se očkování mělo stát postupně dostupné zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, krizovým složkám státu, jako je armáda, vláda nebo učitelé a další.

Očkovat by se měli nechat i lidé, kteří už koronavirus prodělali. K získání kolektivní imunity musí být proočkovaných 65 až 70 procent populace.

Česko zatím objednalo 12 milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a to od společností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson a CureVac. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.