Dvě duše v jednom těle. Siamská dvojčata neměla přežít. Od smrti je zachránilo osudové rozhodnutí

Dvojčata Abby a Brittany čekají na pravou lásku
Dvojčata Abby a Brittany čekají na pravou lásku
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 13. 1. 2021

Jediná odpověď, která rozhodla o osudu dvou lidských životů. Patty a Mike Henselovi očekávali příchod vymodleného miminka, na které se nesmírně těšili. Ale lékaři během porodu zjistili, že Patty nečeká pouze jedno dítě, ale rovnou dvojčata. Ukázalo se, že na svět přivede siamská dvojčátka, která sdílela jedno tělo s dvěma hlavami. Oba rodiče byli postaveni před zásadní rozhodnutí.

Patty Henselová chtěla rodit v nemocnici stejně jako většina těhotných žen, i když její těhotenství probíhalo zcela normálně a bez komplikací. Lékař na sále si však všiml, že se rozhodně nejedná o běžný porod. Spolu s přivolanými kolegy zjistili, že dítě, které přichází na svět, jsou vlastně dvě děti – lépe řečeno siamská dvojčata.

Oba rodiče se na místě museli pod nátlakem doktorů rozhodnout, zda novorozené holčičky podstoupí komplikovanou a velmi rizikovou operaci vedoucí k jejich oddělení, kdy hrozilo, že jedna z nich zemře, nebo ne, uvedl web thecinemaholic.com. Patty s Mikem to odmítli, protože jim záleželo na jediném – aby jejich dcery byly v pořádku a oni je jakkoli neohrozili.

Abigal Loraine a Brittany Lee se narodily v roce 1990 v americké Minnesotě a lékaři jim dávali nulové šance na přežití. Dívky sdílejí jedno tělo, což byl i hlavní důvod toho, proč ultrazvuk neodhalil, že jejich matka čeká dvojčata. Přes společné tělo mají každá své životně důležité orgány jako srdce, plíce nebo žaludek. Malé holčičky udivily lékaře svým růstem a samotným přežitím, naděje se zdály být mizivé.

Ale i zázraky se dějí a dvojčata Henselovy jsou živým důkazem. Obě dívky vyrostly a loni oslavily jubilejní třicetiny. Každá ovládá svoji polovinu těla, proto je naprosto nezbytné, aby se zkoordinovaly a vzájemně si naslouchaly.

Mají za sebou menší operaci v podobě odstranění třetí horní končetiny a chirurgický zákrok kvůli hrozící skolióze. Nicméně jinak se těší dobrému zdraví a přes nepředstavitelnou vůli a trpělivost, kterou vůči sobě musí prokazovat, si užívají život s radostí a velkou pokorou.

Abigail se během studií zajímala o matematiku a Brittany zase o angličtinu. Při volbě univerzity došly ke kompromisu, protože obě naštěstí spojuje láska ke vzdělání. Začaly studovat na Bethelské univerzitě v Arden Hills v Minnesotě, kde v roce 2012 úspěšně promovaly.

Problémem při hledání zaměstnání se stal plat, protože zaměstnavatelé odmítali dávat dvojčatům dva platy, byť každá z nich přinášela různé znalosti a zkušenosti. Pracují jako učitelky 4. a 5. třídy na základní škole a jejich práce je naplňuje. Naučily se spolupracovat i během hodiny a dohromady fungují velmi efektivně.

Jejich příběh se stal natolik medializovaným, že si je do své show pozvala moderátorská hvězda Oprah Winfreyová (66). Dívkám byl nabídnut dokonce vlastní televizní pořad na kanále TLC. Obě jsou zatím nezadané a žijí v obavách, zda vůbec najdou svoji pravou lásku vzhledem k jejich situaci. Mají však naději a věří, že na ně čeká jejich vytoužené štěstí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.