Dvojí kategorie lidí. Část z nich odmítá testy před využitím služeb. Nějaká míra kontroly je potřeba, míní sociolog
Od pondělí 3. května byly otevřeny služby spojené s péčí o tělo. Jde například o kosmetiku či kadeřnictví. Mohou je využít lidé, kteří jsou po očkování, prodělali nemoc covid-19 nebo se prokáží negativním testem. Řada lidí protestuje, že dochází k dělení občanů na dvě kategorie. Sociolog Vojtěch Bednář si to nemyslí. "Testy jsou dostupné pro všechny, žádná privilegovaná vrstva nevzniká," uvedl sociolog pro ŽivotvČesku.cz.
Kadeřnictví, manikúra, pedikúra či masáže se otevřely pro lidi, kteří onemocnění covid-19 prodělali v posledních 90 dnech, nebo mají za sebou očkování. Možností také je služby čerpat po předložení negativního testu.
Řada lidí protestuje, že by chtěli plný návrat do doby »před covidem« a odmítá se nechat testovat před využitím služeb. Tito lidé hovoří o tom, že vzniká dvojí kategorie občanů - ti, kteří služby čerpat mohou a ti, kteří nemohou. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře takové uvažování ale není správné. Sociolog vysvětlil, proč ke vzniku privilegované vrstvy v Česku nedochází.
"Veřejnost potřebuje, aby život fungoval rozumným způsobem, jak byli lidé zvyklí. Na druhé straně si lidé ale uvědomují, že to úplně nyní nejde. Pokud služby mají fungovat a má to být bezpečné, tak nějaká míra kontroly je potřeba. Zásadní je, zda ta podmínka (testování), kterou je potřeba splnit, je široce dostupná či nikoliv. V okamžiku, kdy by ta podmínka nebyla široce dostupná, to znamená, že na ten test by každý nedosáhl, tak v ten moment by to z hlediska řízení společnosti byl problém a vznikala by privilegovaná vrstva, která by pak žila na úkor neprivilegované většiny. Vzhledem k tomu, že testy jsou široce dostupné, nebo že vám test může udělat i kadeřnice v salonu, tak o vznik nějaké privilegované skupiny nejde," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.
Jiná (modelová) situace by byla, kdyby se třeba před vstupem do kadeřnictví uplatňoval výhradně drahý PCR test, jehož cena se pohybuje pro samoplátce okolo 1500 korun. "V tu chvíli by si takovou službu nemohl dovolit každý a služba by byla opravdu pro úzký okruh lidí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář s tím, že taková situace ale v Česku naštěstí není.
Podobná situace se řeší s tzv. covidpasy. Evropská unie chce usnadnit cestování tak, aby bylo dostupné jak pro očkované, tak i pro otestované. Pokud by cestování bylo možné pouze pro očkované, vznikla by skupina lidí, která by na zahraniční dovolenou neměla nárok. Evropské státy ale chtějí umožnit cestovat každému, kdo se prokáže negativním testem.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.