Egypte, otevři vrátka, jen dva prstíčky k tobě strčíme, ohřejeme se a hned půjdeme: Expert na terorismus Kraus vysvětlil, proč Palestinci nejsou vítáni
Přes hraniční přechod Rafáh v pátek z Pásma Gazy do Egypta odešla další skupina lidí se zahraničními pasy. Britská média uvedla, že mezi cizinci, kteří smějí odejít, je i více než 100 britských občanů, včetně rodičů manželky skotského premiéra Humzy Yousafa. Cesty z Pásma Gazy jsou prakticky uzavřené od útoku hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, proč »koridor z Pásma Gazy« odmítá Egypt otevřít. Podle mezinárodně uznávaného experta na Střední východ a bezpečnostního analytika Josefa Krause není vysvětlení složité - nazývá se »vlastní negativní zkušenost«.
Rafáh je jedinou cestou z Pásma Gazy, kterou nemá ve správě Izrael. A Egypt ho odmítá otevřít a vpustit na své území Palestince.
"Je to de facto naprosto logické, protože Egypt s tím má vlastní zkušenost. Stačí se podívat do minulosti, kdy za posledních 70 let - v jakém množství se Palestinci usídlili - a to jsou země jako je Egypt, Jordánsko, Libanon, Sýrie, jenom ve zmíněném Libanonu vlastně do dnešních dní je půl milionu palestinských uprchlíků. Ten stát se o ně musí starat, vytváří to celou řadu problémů, nemluvím o tom, že přísun těch uprchlíků destabilizuje politickou situaci, což se přesně stalo Libanoncům v roce 1975. A Egypt samozřejmě s tím má svoji vlastní zkušenost a musí mu být jasné, že v momentě, kdy přijme někde půl milionu palestinských uprchlíků z Gazy, tak je velice pravděpodobné, že se do dvou měsíců nevrátí zpátky. To znamená, ti lidé mu tam můžou prostě přežívat třeba dalších pět let, deset let, padesát let, to vlastně nikdo neví," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník, co jen obecně je mimo jiné pro Egypt za tím, že »svá vrátka nechce otevřít«.
"A to je prostě zátěž, kterou Egypťané pochopitelně a logicky nechtějí, proto se tomu logicky velmi brání. Je to zkrátka pro ně socioekonomická přítěž, která potom navíc, zase v kontextu toho regionu, v momentě, kdy máte takovéhle množství Palestinců, kteří si tam ještě navíc vezmou celou svoji organizaci s sebou, to znamená v podstatě Hamás, který by tak získal exil v Egyptě, tak to nebude dělat vůbec žádnou dobrotu," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.
Od začátku války zemřelo při izraelském bombardování podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy nejméně 9227 Palestinců, včetně 3826 dětí. Útok Hamásu na Izrael ze 7. října si podle izraelských úřadů vyžádal asi 1400 obětí, zejména civilistů, rovněž včetně dětí. Více než 240 lidí Hamás a další palestinské ozbrojené skupiny při tomto útoku unesly do Pásma Gazy a o jejich propuštění se vyjednává.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.