Ekonom Lukáš Kovanda: Nejhorší měsíce chudoby v ČR jsou teprve před námi. Ekonomická krize začne lidi dusit postupně

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 8. 2022

Na celkovou pomoc občanům proti inflaci vyčlenila vláda podle premiéra Petra Fialy (58) 177 miliard korun. Řekl to minulý týden na tiskové konferenci po jednání vlády, na kterém ministři schválili takzvaný úsporný energetický tarif pro podporu domácností. Citoval analýzu, podle které je v míře podpory ve vztahu k HDP Česko na čtvrtém místě mezi zeměmi v Evropské unii. Redakce ŽivotvČesku.cz se v souvislosti se současnou ekonomickou krizí dotázala ekonoma Lukáše Kovandy (41), zda Češi mají nejhorší měsíce spíše už za sebou. To odmítl, naopak upozornil, že před sebou.

Systém základních a cílených opatření vlády proti inflaci získal podle Fialy rozhodnutím o doplatcích za energie finální podobu. Pod takzvaný Deštník proti drahotě zahrnula vláda i mandatorní výdaje, ke kterým je vázána zákony, například valorizace důchodů. V polovině září se chystá vláda podle Fialy spustit informační kampaň, která poradí lidem, kde mohou hledat pomoc.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu, jak situaci v rámci ekonomické krize vnímá a na co se Češi mají připravit. "Myslím, že nejhorší měsíce jsou teprve před námi. Zatím lidé mají finanční rezervy, zatím lidé mají finanční »polštář« z pandemie, zatím mají fixované ceny energií, hypoték a podobně. Až o toto budou přicházet a začne se projevovat růst míry nezaměstnanosti, kdy jim začne hrozit ztráta zaměstnání, tak teprve začnou pociťovat hořkost současné ekonomické krize. Zatím ji pociťuje jen část veřejnosti, ta zbylá se diví, co se děje, protože třeba v rámci dovolených to byl rekordní rok, to znamená, že krize dusí lidi postupně," uvedl.

Pokud jde pak o úsporný energetický tarif, náklady na něj a osvobození od poplatků za obnovitelné zdroje energií tvoří základní položku celkové sumy, uvedl Fiala. Pomoc s energiemi přes úsporný tarif se začne zohledňovat ve fakturách za říjen. Od října bude platit také odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Průměrná výše podpory bude celkem zhruba 15.000 korun, z toho letos zhruba 4000 korun.

Do souhrnu pomoci začlenil ministr financí Zbyněk Stanjura (58) trojí valorizaci důchodů, příspěvek 5000 korun na dítě, snížení spotřební daně na naftu a benzin, zrušení silniční daně, zvýšení platů ve veřejné sféře, zvýšení sociálních dávek, zvýšení plateb za sociální služby, odpuštění plateb za obnovitelné zdroje energií, úsporný tarif, kompenzace a podporu tepláren z domovních kotelen a kompenzace nepřímých nákladů firmám.

Mezi kroky, kterými vláda chce podporovat domácnosti, jmenoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (41) také dotace do změny vytápění známé pod názvem Zelená úsporám. Od začátku roku se podle něj stát už zavázal k celkovým výdajům v tomto programu 8,6 miliardy korun, 3,5 miliardy už je proplaceno.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.