Ekonom: Očekávám, že do konce roku ceny pohonných hmot vzrostou ještě o 10 procent

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2023

Zdražování pohonných hmot v Česku neustává. Benzin za týden zdražil o 43 haléřů na průměrných 40,48 koruny za litr, nafta dokonce o 1,34 koruny na 40,22 koruny za litr - údaje vyplývají z dat společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle ekonoma Petra Studničky, jehož redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, ceny ještě zcela nepochybně povyskočí. "Je k tomu hned několik důvodů," uvedl. K dotazu redakce se vyjádřil i jeho kolega Štěpán Křeček, který je více optimistický.

Ceny paliv postupně rostou zhruba od konce letošního května. Benzin byl naposledy dražší loni v listopadu a nafta loni v prosinci. Současný růst cen na čerpacích stanicích je podle ekonoma Petra Studničky zejména důsledkem napjaté situace na trhu s ropou i s palivy.

Jejich ceny na trhu v posledních týdnech skokově vzrostly kvůli nesouladu mezi globální nabídkou a poptávkou po surovině, který způsobují hlavně produkční omezení kartelu OPEC.

"Lze očekávat, že ceny pohonných hmot půjdou ještě směrem nahoru. A to z několika důvodů, kdy jeden z nich je oslabující koruna. Další je, že stále platí nejméně do konce roku omezení těžby ropy ze strany Ruska i Saúdské Arábie, to znamená, že na trh se dostává menší množství. A do toho vstupují i nějaká ekonomická očekávání a poptávka po pohonných hmotách vzrůstá, čímž vzrůstá i jejich cena," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Studnička s predikcí, kam až ceny pohonných hmot vzrostou do konce roku.

"Nemyslím si, že se dostaneme k padesáti korunám za litr, ale růst odhaduji ještě o deset procent, tedy že se dostaneme obecně ke 44 korunám za litr pohonných hmot," doplnil.

Průměrná cena nafty v Česku po většinu letošního roku klesala. Svého minima dosáhla na konci května, kdy se pohybovala kolem 31 korun. Od té doby zdražuje, přičemž v polovině prázdnin růst cen zrychlil. Přispělo k tomu zvýšení spotřební daně z nafty od začátku srpna o 1,50 koruny za litr.

"Myslím si, že ceny ještě porostou, ale nechtěl bych strašit, že růst nebude mít konce. Oproti současným cenám půjdeme o korunu u benzinu nahoru, o korunu padesát u nafty za litr v následujících týdnech," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.