Ekonom Pikora odhadl, jak to bude v budoucnu s důchody. Lidé by neměli spoléhat na stát, říká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2024

Rozhovor: Nejvyšší důchodovou dávku v takzvaném prvním pilíři systému penzí pobírají důchodci v Norsku. Ti dostávali v roce 2022 v přepočtu přes 46.000 Kč. Češi si v absolutním srovnání vedli nadprůměrně s částkou překračující 16.000 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Picodi ze 44 zemí světa, kterou poskytla investiční platforma Portu. V tuzemském prostředí často panuje názor, že na důchody jednou nebude a že není možné se spoléhat na stát. Pro ŽivotvČesku.cz na dané téma poskytl rozhovor uznávaný ekonom Vladimír Pikora, který odmítl, že by na důchody do budoucna nebylo, ale situace je natolik závažná, že se Češi mohou ocitnout v situaci, kdy důchod bude představovat pro většinu částku, ze které nepůjde vyžít.

Pane Pikoro, nebudeme chodit kolem horké kaše a zeptám se přímo - bude v budoucnu na důchody, nebo nebude, jak někteří pesimisté míní?

Víte, situace v České republice je tak špatná, že vlastně víc než deset, vlastně skoro patnáct let, se tady mluví o tom, jak nějaká důchodová reforma něco se změní.

A změní?

Nejprve se ohlédněme... Tu důchodovou reformu už podepsal kdysi dávno Petr Nečas s tím, že věděl, že opozice jeho důchodovou reformu bude torpedovat. A důvod byl prostý. Tenkrát mu Bohuslav Sobotka řekl, že s tím takhle nesouhlasí, že se musí dohodnout s opozicí. Nečas mu, a teď to říkám s nadsázkou, řekl, že má většinu a že na Sobotku kašle. Máme tu střih, nějakých přibližně dvanáct let, možná i víc. A ta situace se opakuje.

Jak to myslíte?

Najednou přichází vláda, má důchodovou reformu, opozice říká, že s tím v takové podobě nesouhlasí. Takže v tuhle chvíli už je jasné, že ať bude ta důchodová reforma nakonec jakákoliv, tak nakonec následující vláda, pokud v ní bude hnutí ANO, ji velmi pravděpodobně zruší.

Takže se zase nic nezmění?

Je vlastně jedno, jestli ta reforma bude existovat půl roku nebo čtyři a půl roku, ale prostě když s nějakým výhledem několika let stejně skončí, tak je to k ničemu. Penzijní reforma by mohla fungovat, ale je potřeba, aby »pracovala« alespoň, řekněme, 20 let. Jednak technicky a jednak protože bude potřeba, aby lidé tomu věřili. Když penzijní reformě nikdo věřit nebude, tak to dobré není. No a současná vláda systematicky pracuje na tom, aby tady vzrostly obavy, že to nakonec fungovat nebude.

To mi vysvětlete, prosím...

Jde o to, že tyhle věci, jako je penzijní reforma, se mají řešit hned na začátku, kdy se začíná vládnout. To znamená, že pokud vláda chtěla důchodovou reformu, měla ji zrealizovat co nejdříve. A ne tak, že realizace spadne přibližně na poslední rok vlády. Není to profesionální. A myslím si, že ten projekt má opravdu daleko nižší šanci na existenci, než kdyby ho vláda udělala dříve. Třeba by se byla schopna dohodnout s opozicí.

Co hrozí, pokud by na reformu penzijního systému nedošlo? Nebylo by tedy na důchody?

Na důchody bude vždy. Otázka je, jak budou vysoké. To znamená, že bez reformy by došlo k tomu, že by byly třeba úplně směšně nízké. My tady máme průběžný systém, který bude zachovaný za všech okolností, ať bude reforma jakákoliv. A ten průběžný systém funguje tak, že ta stávající generace financuje tu starší generaci. Problém je s tím, že porodnost není ideální. Tím, jak klesá počet dětí na jednu matku, tak jsme se dostali do situace, že jednoho dne bude na jednoho pracujícího více než jeden důchodce. A ten jeden pracující bude muset odvádět velké daně, aby byl schopen toho důchodce uživit. A protože se mi nezdá, že by mladá generace byla nějaká velmi solidární a chtěla se postarat o starší lidi, protože říká, že starší lidi nemají chodit volit a podobně, tak se bojím v tomto směru o tu zmíněnou solidaritu. No a tím pádem nebude mladá generace s časem ochotná dávat tolik peněz na důchody jako dnes, tím pádem ty důchody budou úplně mizerné.

Výsledkem bude tedy co?

Výsledkem bude, že vlastně nakonec penze člověka, který hodně pracoval a měl vysoké příjmy, bude hodně podobná jako u člověka, který málo pracoval a měl nízké příjmy. Myslím si, že úplně největší smůlu mohou mít ti, kteří spoléhají na stát, že nějaká důchodová reforma bude a bude to spása. Lidé by měli spoléhat především na sebe, bohužel je ale čím dál více lidí, kteří z měsíční mzdy odkládat nemohou. Takže situace je skutečně velmi složitá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.