Reklama:

Ekonom: Snížení mimořádné valorizace důchodů je nutné, zadlužení ČR je značné. Politici zvýšením svých platů ale plivli občanům do tváře

Důchody - Ilustrační snímek
Důchody – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2023

Nerovnováha důchodového systému je největší problém českých veřejných financích. Ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku ke stavu veřejných financí to před víkendem uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). Pro stabilizaci systému podle ní bude nutné změnit podobu valorizací penzí, postupně zvyšovat věk odchodu do důchodu a změnit parametry vyměřování důchodu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného ekonoma Štěpána Křečka, jak se na téma v rámci snížení valorizace penzí dívá. Z jeho slov vyplynulo, že jde o krok vedoucí ke stabilizaci dalšího zadlužení ČR. Penzijní novelu schválily dolní i horní parlamentní komora. K tomu, aby vstoupila v účinnost, ji nyní musí podepsat prezident. 

Reklama:

Národní rozpočtová rada dále uvedla, že zároveň bude třeba upravit třetí pilíř důchodů, v němž si lidé soukromě spoří, protože v současné podobě je do značné míry nefunkční, uvedla rada.

Pavel při schvalování novely nechtěl komentovat, jak se k ní postaví, přislíbil se vyjádřit až po své čtvrteční prezidentské inauguraci. Ve čtvrtek České televizi (ČT) řekl, že stanovisko zveřejní poté, co se příští týden ve středu kvůli novele setká se zástupci opozičního hnutí ANO.

Reklama:

Štěpán Křeček ohledně novely zákona uvedl, že jde o nepopulární krok, ale nutný. "Doteď byli penzisté jedinou skupinou, které byla plně kompenzována vysoká inflace. Proto se v loňském roce dělaly mimořádné valorizace a letos se v tom bude pokračovat, na rozdíl od zaměstnanců, kterým se propadly reálné příjmy. V současnosti se vlivem velkého zadlužení naší země musíme pravdě podívat do očí a říct, že na řešení ekonomických problémů se budou muset podílet všechny skupiny obyvatel, tedy že ani důchodci nebudou moct stát opodál a nebudeme moct dělat, že se jich ekonomické problémy netýkají. To znamená, že současná úprava valorizace je nutná tak, aby se mohly největší problémy z penzijního systému dostat »ze hry«, a abychom opravili dramatické zadlužení, které v tom systému vidíme. A zároveň se změna musí udělat tak, aby se pomohlo nejméně příjmovým penzistům," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom, jak se na věc svým pohledem dívá.

Při snížené mimořádné valorizaci penzí dosáhne letos deficit důchodového systému 70 miliard korun. Pokud by prezident snížení valorizace vetoval a Sněmovna veto nepřehlasovala, deficit by byl 90 miliard korun, uvedla NRR, podle které je nutné upravit podobu mimořádných i řádných valorizací důchodů. Současná jednorázová změna červnové valorizace podle rady nestačí, je třeba systémovou úpravu.

Vzhledem k nadcházejícímu odchodu silných populačních ročníků do penze bude také podle NRR potřeba přistoupit i k rozsáhlejší úpravě důchodového systému. 

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dále dotaz Štěponovi Křečkovi ohledně toho, jak vnímá situaci, kdy politikům rostou mzdy, novela zákona pak počítá s omezením valorizace penzí. Vrcholným politikům, soudcům a státním zástupcům vzrostly meziročně platy zhruba o 12,7 procenta. Plat řadového poslance a senátora se zvýšil o 11.600 Kč na 102.400 korun měsíčně. Prezident pobírá 341.200 korun, o 38.500 Kč víc než dosud. Nejnižší měsíční hrubý plat soudce překročil 100.000 korun a nejnižší plat státního zástupce přesáhl 90.000 korun. Politikům a soudcům se zvedly rovněž náhrady.

"Považuji to za plivnutí do tváře všem občanům, na které dopadají úsporná opatření a dále budou dopadat. Za této situace jsem přesvědčený, že si politici neměli zvyšovat své platy a když už se provádí nepopulární a potřebná opatření, tedy se utahuje opasek ostatním, tak by si ho politici měli utáhnout také. To, že sami sobě si přidali a ostatním chtějí snižovat, je samozřejmě chyba," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert v ekonomické oblasti.

Platy ústavních činitelů se podle platného zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: