Ekonom Štěpán Křeček popsal, jak chudoba v ČR mění chutě a chování Čechů

Ekonom Štěpán Křeček
Ekonom Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 7. 2022

Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Inflace je nejvyšší od prosince 1993. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (58) ohledně toho, jak ceny mění chutě a návyky Čechů. Ekonom Štěpán Křeček poukázal zejména na to, že česká populace začala šetřit ohledně spotřeby plynu a omezila nákupy dražšího zboží, pokud jde o potraviny.

"Mezi položky, které na ceně narůstají nejvíce, patří hlavně energie. Tím, že ceny jdou vzhůru, tak lidé spotřebovávají méně energií. U plynu došlo k poklesu spotřeby zhruba o 20 procent. Vysoké ceny zaznamenáváme u paliv, což je položka, na které nemohou šetřit lidé dojíždějící do práce z míst se špatnou dopravní obslužností. Zdražování se týká i potravin, na kterých lidé začínají šetřit tím, že se více orientují na akční nabídky a často nakupují to, co je nejlevnější v dané kategorii. Takže zatímco si dříve dopřávali luxusnější uzeniny či sýry, tak nyní začínají převládat v nákupních košících ty cenově výhodnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený a respektovaný ekonom Štěpán Křeček.

Ještě několik měsíců poroste inflace v Česku podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (40). Novinářům minulý týden řekl, že pracovní tým poradní Národní ekonomické rady vlády (NERV) probíral další úpravy sociálního systému a valorizaci penzí k začátku příštího roku. K žádné úpravě kritérií tým nedospěl, své závěry předloží dalším ekonomům v poradním sboru kabinetu a vládě.

Ekonom Štěpán Křeček dále uvedl, že v současnosti není moc oblastí, kde by se dalo citelně ušetřit, ale lidé by měli využít třeba snížení tarifu u svého poskytovatele telekomunikačních služeb.

"Inflace se týká v zásadě celého spotřebního koše. Jediné, kde lidé mohou ušetřit, jsou data u mobilních operátorů. Určitě doporučuji, aby si každý požádal o lepší tarif, protože mobilní služby v ČR jsou extrémně drahé a existuje zde prostor ke snižování cen," dodal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček s tím, že očekává, že inflace ještě nedosáhla svého vrcholu. Ten by se mohl pohybovat okolo 20 procent, pak by čísla mohla směřovat dolů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.