Ekonom Štěpán Křeček poukázal na zásadní drahotu, na kterou lidé narazí, pokud v současnosti budou hledat nové nájemní bydlení
V České republice ve 2. čtvrtletí letošního roku výrazně zdražilo nájemné v bytech. Ve velkých městech jako Praha, Brno nebo Mladá Boleslav to bylo až o 30 procent. Nadále také roste počet uzavřených nájemních smluv. Vyplývá to z aktuálních informací realitní sítě Re/Max. Na trhu se podle firmy projevuje zvyšování hypotečních sazeb a zpřísnění podmínek České národní banky pro schvalování hypoték. Někteří zájemci o vlastní bydlení tak jsou nuceni začít si hledat nájem. Pro redakci ŽivotvČesku.cz upozornil poradce premiéra a ekonom Štěpán Křeček, že další komplikací v souvislosti s nájemním bydlením je zdražení energií, které u nových smluv může vyžadovat velké finanční náklady.
"Vliv na zvýšení ceny nájmů, například v Praze, má však také například návrat zahraničních turistů, kteří opět využívají krátkodobá ubytování prostřednictvím platformy Airbnb nabízející tisíce bytů, jež byly v období covidu pronajímány pro běžné bydlení," uvedl generální ředitel Re/Max Jan Hrubý. Kromě uprchlíků z Ukrajiny, kteří si hledají v Česku dlouhodobé ubytování, zvýšil podle něho zájem o nájmy i návrat vysokoškolských studentů do univerzitních měst.
Nejvyšší nájmy jsou v hlavním městě, v průměru se tam platí 318 korun za metr čtvereční. V okrese Praze-západ se nájem pohybuje okolo 287 korun, v Praze-východ kolem 218 Kč za metr čtvereční. V okrese Brno - venkov je to 277 korun, v Brně 262 korun a v Mladé Boleslavi 269 korun. Naopak nejlevnější nájmy jsou od 162 Kč na Teplicku, 165 korun za metr čtvereční se průměrně platí na Karvinsku a 175 korun na Mostecku.
"Zatímco klasický nájem bytu mohl příkladem vyjít samostatně okolo 15 tisíc korun, tak náklady na energie se pohybovaly okolo 5 tisíc korun, což celkem činilo 20 tisíc korun, člověk tak měl vyřešené nájemní bydlení. Složka nájmu by měla meziročně vzrůst o 5 procent, to znamená, že z 15 tisíc korun to vzroste o 750 korun. Problém je ve složce u energií, kdy se platilo 5 tisíc korun, ale současný nárůst se pohybuje o 150 procent, tedy klidně se může stát, že za energie nájemník vydá 12 500 korun. Celkově nájem vyjde na 28 250 korun. A je otázka, jestli lidé těch 8 250 korun navíc budou mít, aby zvýšený nájem kvůli energiím mohli zaplatit. Obávám se, že mnozí budou nuceni hledat levnější varianty nájemního bydlení. V takovém případě ale narazí na problémy. Nájmy, které jsou v nabídce, často vyžadují, aby si lidé na sebe napsali energie, to znamená, že pokud budou vytvářet novou smlouvu s dodavatelem energií, získají nejhorší možné ceny. Výhodu budou mít lidé, kde bude pokračovat předešlá smlouva, která má zafixovanou cenu energií. Takových možností pronájmů bude omezené množství," popsal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Štěpán Křeček.
Firma Re/Max uvedla, že i ve 2. čtvrtletí přetrvávala zvýšená poptávka po koupi bytu, přesto je ale evidentní, že se proti předchozímu roku snižuje počet zájemců a prodej trvá delší dobu. "V posledním čtvrtletí pozorujeme také mírný nárůst ve prospěch plateb v hotovosti, a to z důvodu zdražování hypotečních úvěrů a dalšího zpřísnění podmínek pro jejich poskytování," podotkl Hrubý. Důvodem může podle něj být i doběh produktů, kdy některé banky poskytovaly lhůtu na vyhledání vhodné nemovitosti a čerpání hypotéky až dva roky. "Atraktivita těchto produktů pro banky díky překotně rostoucím sazbám prudce klesá, a tak očekáváme spíše jejich útlum," dodal Hrubý.
Největší zájem byl o koupi bytů 2+1, 2+kk a také větších třípokojových bytů pro rodinné bydlení. Průměrná cena za metr čtvereční se v jednotlivých regionech výrazně liší. V Praze to podle sítě Re/Max bylo 119.000 korun za metr čtvereční, v Brně 101.000 korun, v okrese Praze-západ 100.000 korun a v Praze-východ 85.000 korun. Naopak nejlevnější byty jsou v Ústeckém kraji. Na Chomutovsku se platí průměrně 24.000 korun za metr čtvereční, na Teplicku 25.400 korun a na Mostecku 26.700 Kč.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.