Ekonom Studnička: Dobré tipy, jak ušetřit peníze na dovolené nejen v zahraničí
Letní prázdniny jsou v plném proudu a řada Čechů se těší na svou vysněnou dovolenou, někteří už na ní jsou. Přijatelnou dovolenou za rozumné peníze letos ještě sehnat sice jde, ale možností získat to nejlepší pomalu ubývá. Pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička uvedl několik tipů, které mohou Čechům ušetřit peníze.
Podobně jako loni u Čechů převažují klasické destinace, které z pohledu ceny a nabízených služeb patří k těm atraktivnějším. Alespoň pro úvod července. "Nejpopulárnější destinace jsou letos Řecko, Turecko, Chorvatsko, Egypt, Itálie, Bulharsko, Španělsko, Tunis, ČR a Kanárské ostrovy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Jiřina Ekrt Jirušková.
Placení kartou
Jak ušetřit na své dovolené, pro ŽivotvČesku.cz vyjenoval zkušený ekonom. "Když lidé platí kartou v zahraničí, tak je výhodnější platit nikoliv na přepočet na české koruny, ale v kursu dané měny, protože ten je vždy výhodnější, než když se platí v tuzemské měně - korunách. Jinými slovy, když na terminálu naběhne, zda chce dovolenkář platit v přepočtu na CZK, tak to není vhodné, ale vyplatí se více zaplatit v tamní - lokální měně," uvedl Petr Studnička.
Pohonné hmoty
"Když budou lidé čerpat pohonné hmoty, tak v ČR je to v současnosti prakticky nejvýhodnější, zejména nafta, a to vlivem stále snížené spotřební daně. A dále jsou srovnatelné ceny na Slovensku, v Maďarku a Polsku. Úplně nejlevnější jsou pohonné hmoty v Rumunsku a Bulharsku. Naopak nejdražší jsou jednoznačně Skandinávie, Itálie, Francie a Německo," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný ekonom Petr Studnička.
Předražené Chorvatsko, vyplatí se Balt
"Chorvatsko je dnes už drahé. Jak sleduji současné trendy, tak poměrně příznivý je Balt, díky příznivým cenám v Polsku. Takže severní pobřeží může být příznivější i pro rodiny s dětmi, protože tam nejsou tak vysoké teploty. V Polsku jsou ceny velmi dobré, dokonce tam lze najít sortiment, který je levnější než v tuzemsku, protože v Polsku mají nižší daňové zatížení potravin," zdůraznil ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Chorvatská i zahraniční média v posledních dnech navíc píší o citelném nárůstu cen v chorvatském cestovním ruchu, který podle nich už způsobuje pokles ubytovacích rezervací i příjezdů hostů ze zahraniční. Kromě kopečku zmrzliny za tři eura uváděla například pizzu v restauraci za 18 eur (427 korun) či steak za 38 eur (900 korun). Ceny ubytování se místy oproti loňsku zvýšily o 30 procent. Stanice N1 nedávno uvedla, že na Makarské riviéře - tradiční chorvatské dovolenkové destinaci - počet turistů i přenocování za červen oproti předchozímu roku klesl o šest procent.
Chorvatsko, které k 1. lednu tohoto roku vstoupilo do eurozóny a schengenského prostoru, nicméně letos očekává rekordní turistickou sezonu, která by mohla překonat dosud neúspěšnější z předcovidového roku 2019. Podle předsezonních odhadů zamíří letos do země na Jadranu až milion Čechů.
Last minute
"Pokud někdo chce vyrazit na organizovanou cestu do zahraničí, tak stále jsou nabídky cestovních kanceláří takzvané »last minute«, což je zájezd doslova na poslední chvíli za zvýhodněnou cenu, takže tyto nabídky lze využít. Dále se vyplatí dovolené - destinace, kde se specializují na »all inclusive a ultra all inclusive«, což je Egypt, Tunisko, Turecko, kde se daná stravovací služba cenově vyplatí," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.