Ekonom ukázal, které potraviny raketově zdražily. Zlepšení cen u ovoce a zeleniny očekává na přelomu jara a léta

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 2. 2023

V loňském roce se Česko muselo vyrovnat s inflací a energetickou krizí - oba ekonomické jevy mají za následek celkové zdražování, zejména pokud jde o potraviny. Pro ŽivotvČesku.cz přední ekonom Štěpán Křeček promluvil o současném růstu cen, který řadě českých domácností přidělává pořádné vrásky. Zdražily totiž základní potraviny, což se promítá do rodinných rozpočtů, a to výrazně.

Míra inflace v Evropské unii v lednu pokračovala v poklesu z předchozích dvou měsíců a snížila se na deset procent. Tempo meziročního růstu cen zpomalilo z prosincových 10,4 procenta, oznámil ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat. Naproti tomu v České republice inflace po prosincovém poklesu opět zrychlila. S hodnotou 19,1 procenta byla třetí nejvyšší v celé Evropské unii. To se promítlo opět do cen zboží.

"Největší zdražování budeme bohužel vidět u potravin. Lze očekávat, že ceny neporostou jako v loňském roce, ale nadále budou některé položky zdražovat. Určité zlevnění by mělo být vidět na přelomu jara a léta, kdy bude na trh přicházet tuzemská úroda. To znamená, že se minimálně ovoce a zelenina budou dostávat do akčních nabídek. Současné ceny jsou šílené, koukal jsem, že papriky stojí okolo 130 korun, a není se čemu tak divit, že řada lidí v obchodech koutek s tímto sortimentem vynechává, protože si ho nemůže dovolit," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček, který vidí zlepšení v druhé polovině letošního roku.

Stejně jako v předchozích měsících rostly i v lednu ceny výrazně nejrychleji v Maďarsku (26,2 procenta), následovaném Lotyšskem (21,4 procenta) a Českem, kde se inflace zvýšila na 19,1 z prosincových 16,8 procenta. Naopak nejnižší inflaci vykázalo Lucembursko (5,8 procenta), Španělsko (5,9 procenta) a Kypr s Maltou (6,8 procenta). V porovnání s prosincem klesla meziroční inflace v 18 členských zemích a vzrostla v devíti.

"V ČR v současnosti zdražilo pečivo, mouka, vejce, maso, tedy u základních položek je zdražování enormní a mnozí lidé z toho mají těžkou hlavu, protože jsou to položky, bez kterých se nedokáží obejít," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom s tím, že oproti tomu zlevnily energie a ke zlepšení v průběhu roku dojde v rámci cen nemovitostí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.