Ekonom vyjmenoval potraviny, u kterých lidé o Vánocích zažijí cenový šok. Místo drahého kapra pak existuje levnější řešení

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Inflace je strašákem všech českých domácností. V současnosti dosahuje podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu téměř pěti procent. Nárůst cen se tak s nadcházejícím vánočním obdobím nevyhne ani zcela běžnému zboží, bez kterého se lidé neobejdou. "Připravit se na větší výdaje budou muset všichni, čeká nás zdražování základních potravin, například mléčných výrobků nebo zeleniny," řekl pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Vývoj inflace dopadá na firmy napříč odvětvími. Rostou jim náklady na výrobu. Děje se tak téměř ve všech vstupech, ať už jde o suroviny, energie, pohonné hmoty nebo mzdy. To znamená, že koncové ceny pro zákazníky mohou podle některých odhadů stoupnout až o pětinu.

Závěr roku tak bude pro řadu rodin nepříjemný výhradně po finanční stránce. Ceny zboží poletí nahoru, což se u některého sortimentu děje už několik týdnů. V případě potravin si lidé připlatí u zboží, které kupují nejčastěji. "Očekáváme nárůst cen mléčných výrobků, takže například másla. V případě pečiva se ceny můžou zvýšit až o 30 procent. Úroda obilí byla sice letos dobrá, takže mouky je dost, nicméně její cena narůstá momentálně celosvětově. Týkat se to bude také cereálií," vyjmenoval pro ŽivotvČesku.cz ekonom Lukáš Kovanda s tím, u kterého dalšího sortimentu budou muset lidé sáhnout hlouběji do peněženky.

"Po celém světě se zdražuje cukr, dá se tedy předpokládat, že se zvýší také ceny cukrovinek a sušenek, a to až o 15 procent. Týkat se to ale bude i dalších potravin, zejména těch, které obsahují zpracované oleje" upřesnil ekonom. To ostatně před nedávnem hlásila firma Nestlé, která podobného zboží produkuje velké množství. Cenový šok čeká rovněž na milovníky kávy. "Kvůli špatné úrodě v Brazílii narůstá také cena tohoto oblíbeného nápoje," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.

Prudce stoupá v posledních dnech také cena zeleniny. Částečně se jedná o sezónní záležitost, se kterou se lidé setkávají pravidelně každý rok ve stejném období. Svou roli v tom letos sehraje narůstající cena logistiky.

Ekonom dále nemá dobrou zprávu pro gurmány, kteří si o štědrovečerní večeři rádi pochutnají na tradiční rybě. "Bohužel letos podraží také vánoční kapři. Jednak kvůli nárůstu mezd rybářů, jednak na to samozřejmě má vliv vyšší cena paliva do lodí a strojů, které se používají při výlovech rybníků," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda s tím, že někteří mohou najít finančně výhodnější alternativu. "Zdá se, že cena vepřového masa se nijak zvyšovat nebude. Vánoční řízky tak na rozdíl od cukroví ohroženy nejsou," dodal ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.