Ekonomická krize nedoléhá jen na průmysl, s vysokými cenami bojují i v pražské zoo. Mluvčí promluvil o opatřeních
Náklady na provoz zoologické zahrady v hlavním městě jsou vysoké obecně, zdražení energií i potravy pro zvířata celou situaci ale ještě zhoršilo. Mluvčí Filip Mašek pro ŽivotvČesku.cz vylíčil, jak se současnými tvrdými podmínkami Zoo Praha bojuje. Dobrou zprávou pro návštěvníky je, že se v nejbližší době zatím neplánuje zdražení vstupného.
Inflace a energetická krize se propisují i do hospodaření pražské zoologické zahrady. Stejně jako v jiných odvětvích, tak i zde proto museli sáhnout k úspornějšímu režimu. "Samozřejmě se nás to také dotýká, přistoupili jsme k některým úsporným opatřením. Ty se ale netýkají samotných zvířecích obyvatel zoo. Také ani neplánujeme žádné omezení chovů nebo uzavření expozic. Standard zvířat není nijak ovlivněn," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí zoologické zahrady Filip Mašek.
V rozsáhlém objektu v dolní části pražské Troje, který byl otevřen 28. září roku 1931, se nachází hned patnáct pavilonu. Poslední z nich, v němž je v současnosti nastěhována část goril, se otevřel teprve před měsícem. A je jasné, že právě v těchto expozicích je spotřeba energií nejvyšší.
"Energeticky nejnáročnější je Indonéská džungle. Jedná se vlastně o tropický skleník, kde žijí orangutani, varani komodští nebo luskouni krátkoocasí. Zde je nutné udržovat celoročně teplotu okolo 25 stupňů Celsia," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mediální zástupce zoologické zahrady.
Ke konci roku 2021 se v pražské zoo chovalo 685 druhů zvířat, celkem 5469 jedinců, o které se staralo 240 zaměstnanců. Jen příkladem zkonzumují zvířecí chovanci každý den na 177 kilo čerstvých ryb, 90 kilo jablek, 1101 kilogramů sena a 435 kusů myší.
Nejen s krmením mohou pomoci i drobní dárci nebo soukromé firmy, a to buď adopcí vybraného zvířete, nebo sponzorským darem. Novinkou je pak takzvaný mikrosponzoring. Jedná se o stravenky, kterými lze konkrétnímu zvířeti zajistit krmnou dávku na určité období.
"Zavedli jsme je i pro naše dvě nové gorily Kisumu a Duni, které jsou momentálně největšími hvězdami naší zoologické zahrady," popsal další formu, jak přispět na chov zvířat, pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Filip Mašek.
Dobrou zprávou pro milovníky zvířat je, že se zatím i přes ekonomickou krizi nebude zvyšovat cena vstupného. O něm bude rozhodovat až nová rada města. Zoologická zahrada je totiž příspěvkovou organizací, která spadá pod Magistrát hlavního města Praha.
Aktuální celodenní vstupné vyjde na 250 korun pro dospělého a na 200 korun pro dítě ve věku od tří do patnácti let. Je zde ale možnost zakoupení výhodnějších vstupenek - rodinných či sezónních. Návštěvnost před pandemií se vyšplhala k téměř 1,5 milionu návštěvníků ročně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.