Strop na plyn může situaci zhoršit, míni analytici. Expert Pirátů přes ekonomiku Mikuláš Ferjenčík říká, že počasí rozhodne o další drahotě v ČR

Mikuláš Ferjenčík
Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 12. 2022

Rozhodnutí zemí Evropské unie omezit ceny zemního plynu může znamenat, že do Evropy zamíří méně dodávek plynu a že se v regionu ještě prohloubí energetická krize. Myslí si to část analytiků, na které se dnes odvolává agentura Bloomberg. Důležité zároveň bude, jak se začne v Evropě vyvíjet poptávka po plynu, respektive zda klesne tak, jak si vlády představují. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonomického experta Pirátů Mikuláše Ferjenčíka (35), který nastínil, co promluví do cen energií v tuzemsku v nadcházejícím roce.

Evropské státy v pondělí dosáhly dohody o zavedení stropu na ceny zemního plynu, čímž ukončily měsíce politických sporů o to, zda zasáhnout do svého energetického sektoru. Tento mechanismus sice podle expertů může pomoci zabránit extrémním výkyvům cen, může ale způsobit, že region bude zranitelný vůči nedostatečným dodávkám a silnější konkurenci z Asie.

Podle analytiků investiční banky Goldman Sachs hrozí, že cenový strop bez souvisejícího omezení poptávky zhorší deficit dodávek plynu do Evropy tím, že podpoří spotřebu. To by mohlo v příštím roce omezit celosvětovou nabídku a v nejhorším případě donutit vlády k přídělovému systému.

Mikuláš Ferjenčík věří, že rok 2023 bude z pohledu energetické krize příznivější než rok 2022. "Doufám, že pravdu bude mít guvernér ČNB, že se to zlepší, to je hlavní naděje. Stále to souvisí s cenami energií, které se propisují do všeho. A pokud bude drahý plyn a elektřina, tak vše bude drahé, do všeho se ceny energetických komodit postupně propisují," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Omezení také dovozcům plynu zkomplikuje rozhodování, když budou chtít výrazněji zvýšit nabídku a zajistit si dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Obchodníci už varovali, že lodě s nákladem LNG by mohly začít upřednostňovat asijský trh na úkor evropského, pokud budou ceny plynu v Asii nad limitem, který si stanovila EU. Jak se totiž v Asii uvolňují omezení zavedená kvůli šíření covodu-19 a obnovuje se ekonomická aktivita, zvyšuje se tam i poptávka po energiích všeho druhu.

Ekonomický expert Pirátů přesto věří, že EU ví, co dělá, a ocenil společný postup. "Jsem rád, že se v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie podařilo domluvit nějaký společný postup, a doufám, že to povede ke stabilizaci. Druhá věc je modernizovat energetiku, na čemž pracují i Piráti, aby došlo k zjednodušování povolenek solárních elektráren. A to jsou hlavní věci - tedy transformace energetiky a řešit to na úrovni EU, zatím se to daří," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Mikuláš Ferjenčík, který po debaklu Pirátů v loňských říjnových volbách neobhájil svůj mandát. V současnosti je ale zpět ve Sněmovně, dělá asistenta pirátskému kolegovi Jakubu Michálkovi (33).

"Hodně bude záležet, jaké bude počasí v zimě, protože to ovlivňuje spotřebu plynu. To je faktor, který bude mít dopad na to, jaké ceny budou. A pak záleží, jak rychle se nám podaří vybudovat transportní cestu z Kataru a podobných zemí a USA," dodal Mikuláš Ferjenčík.

Země EU se dohodly, že cenový strop by se měl automaticky aktivovat, když cena termínových kontraktů v TTF tři dny po sobě překročí 180 eur za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně LNG činit nejméně 35 eur. Pokud budou splněny tyto podmínky, nebudou se smět na žádném evropském trhu uzavírat kontrakty, kde cena plynu o 35 eur překročí cenu LNG. Samotný strop tedy bude moci teoreticky být vyšší než 180 eur. Cílem tohoto dynamického limitu je podle bruselských úředníků zajistit, aby evropský trh zůstal pro dodavatele atraktivní.

Dovozci LNG v Evropě a v Asii ale soutěží o dodávky od stejných vývozců, jako jsou Spojené státy a Katar. Jednou z výhod tohoto omezení podle analytiků je to, že by mohlo snížit pravděpodobnost neřízených nabídkových válek - a prudkých nárůstů cen - u dodávek k okamžitému dodání mezi těmito dvěma regiony. Ceny LNG v Asii úzce sledují pohyb cen v Evropě, přičemž oba trhy se v posledním roce těsně propojily.

Další experti upozorňují, že omezení destabilizuje trh a že je důležité, aby obchod s plynem zůstal transparentní, neomezený a nediskriminační. Pokud by byl cenový strop zaveden na začátku letošního roku, byl by v srpnu a v září využit po dobu přibližně 40 dní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.