Reklama:

Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy popsal, které tři skupiny potravin dál výrazně zdraží: Klobása s chlebem se stane luxusem

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2022

Cena másla v některých obchodech atakuje hranici 70 korun, průměrná cena kilogramu konzumního chleba je pak 33,70 Kč. Zejména lidé z nízkopříjmových skupin mají už dnes často problém se svým platem vyjít. Co koupit a co už ne - to si v obchodě rozmýšlí stále více lidí. Podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka (33) přitom zdražování rozhodně nekončí. Pro ŽivotvČesku.cz vyjmenoval tři druhy potravin, u kterých očekává, že nárůst bude markantní.

Reklama:

Stejný nákup pro běžnou čtyřčlennou rodinu na začátku roku a dnes může představovat rozdíl v řádu stovek korun. Chudnutí, které podle vyjádření exministra financí Miroslava Kalouska (61) pro ŽivotvČesku.cz pocítíme všichni, ale pro zhruba pětinu lidí může být existenčním problémem, přitom podle ekonoma Štěpána Křečka nekončí.  

"Jak se vyvíjejí ceny výrobců, tak je zřetelné, že tlak na růst cen spotřebitelů bude ještě pokračovat. A i když nám dnes některé ceny potravin přijdou velice vysoké, tak to bohužel není konečná a půjdou ještě dál nahoru. Ta situace se v následujících měsících bude zhoršovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz neradostnou předpověď Štěpán Křeček.

Reklama:

Jedna z mála pozitivních zpráv je podle něj ta, že by se mohly stabilizovat ceny ovoce a zeleniny, zvláště té, kterou dnes musíme dovážet, protože bude sezona a nová úroda. Tím ale to alespoň trochu radostné končí.  

"Velký cenový tlak v rostlinné výrobě se totiž bohužel postupně začíná přenášet do živočišné výroby, protože ta rostlinná vytváří krmiva pro tu živočišnou. Mezi ty položky, které dál zdraží, bude určitě patřit maso. Aktuálně je u výrobců čtvrtinový nárůst cen u skotu a pětinový u jatečních prasat, což se do koncových cen určitě promítne. Stejně tak začnou výrazně zdražovat uzeniny, kde je to maso výchozí surovina. Navíc je výroba uzenin energeticky náročná, i proto bude ten nárůst výrazný," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.  

Obdobně to přitom podle ekonoma bude i u obilovin. "Ty rovněž zdražují, což se bude promítat do pekárenských výrobků, kde ceny také neřekly poslední slovo a výrazně povyskočí. A opět se na tom podepíše i energeticky náročná výroba," popsal ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (58) Štěpán Křeček.

Cena za kilogram konzumního chleba se přitom už dnes podle webu kurzy.cz pohybuje na hranici 33,70 Kč. Třetí položkou, kde jsou podle Štěpána Křečka nárůsty šílené, se staly oleje a olejniny. "Přestože jsou u nich nárůsty ještě vyšší než u obilovin, tak se dá očekávat, že ani tady to není konečná," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: