Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy varuje před dovolenou u moře, pokud bude finančně na hraně či na úvěr. Sám zůstane v létě v Česku

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2022

Ustupující pandemie koronaviru umožnila mnoha lidem přemýšlet nad tím, kam po dvou letech omezení vyrazí na letní dovolenou k moři. Špatná ekonomická situace ale části z nich udělala čáru přes rozpočet. Opověď na otázku redakce ŽivotvČesku.cz, kdy si ji mohou dovolit a kdy by se raději měli poohlédnout v Česku, přinesl ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček (33).

Na letošní léto se těšily statisíce Čechů. Koronavirus přestal být aktuálním tématem a lidé plánovali, že budou opět moci vyrazit k moři. Energetická krize a válka na Ukrajině ale mnohým změnily plán. Inflace podle statistického úřadu překonala 14 procent a podle ekonomů už nejen nízkopříjmové skupiny mají hluboko do peněženky.

Zahraniční dovolená nicméně může být tak silným lákadlem, že touha zvítězí nad racionalitou. "Chápu, že mnozí Češi už dva roky kvůli pandemii pořádně nevycestovali do zahraničí, letos si to chtějí užít a plánují zahraniční dovolenou. Určitě bych chtěl ale doporučit, aby dříve, než si koupí nějaký dražší zájezd, svou situaci zvážili," varoval ekonom a poradce předsedy vlády Petra Fialy (57) Štěpán Křeček.

"Jestli na to bez problémů mají, tak ať samozřejmě cestují. Pokud by si ale museli buď brát úvěr, nebo by to mohlo způsobovat finanční potíže v další části roku, tak bych zvážil, jestli je to nezbytné. Já osobně se do zahraničí nechystám a budu trávit dovolenou v České republice. Jednak je to levnější a myslím, že i Česko dokáže nabídnout spoustu krásných míst," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud přesto zvítězí zahraniční varianta, jsou podle redakcí oslovené cestovní kanceláře a agentury nejlevnější variantou, a to včetně all inclusive, oblíbené destinace a týdenní pobyty.

"Aby Češi měli all inclusive a mohli jíst od rána do večera za nejlepší ceny, doporučuji Bulharsko za zhruba 14 000 korun, Tunisko za zhruba 14 500 korun a Egypt, kde cena vychází zhruba na 16 500 korun," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková, jak jet na dovolenou levně a zároveň neslevit ze standardů.

Její slova pak potvrdila i mluvčí cestovní kanceláře Čedok. "V rámci all inclusive jsou nejlevnější Bulharsko, Turecko, Egypt. Tam je to asi nejrozšířenější - co se týká nabídky kvality hotelů, dostupnosti a zároveň all inclusive. Nicméně vzhledem k tomu, že ten zájem o dovolené je opravdu enormní, tak pokud někdo s rodinou hledá termín na prázdniny, nabídku už vidí dost probranou," řekla pro ŽivotvČesku.cz Kateřina Pavlíková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.